Драстуйте! у цій статті ми поговоримо про фінансову грамотність.

сьогодні ви дізнаєтеся:

 1. що таке фінансова грамотність.
 2. навіщо бути фінансово грамотним.
 3. як стати більш фінансово грамотним.

Що таке фінансова грамотність

фінансова грамотність — це сукупність знань, навичок і установок у сфері фінансової поведінки людини, що ведуть до поліпшення добробуту і підвищення якості життя; ступінь, в якій розуміються ключові фінансові поняття, здатність і впевненість в управлінні особистими фінансами через короткострокові рішення і довгострокове фінансове планування, з урахуванням життєвих подій і змін економічних умов.

Говорячи простіше, фінансова грамотність-вміння розпоряджатися особистими грошима і прийняття відповідальності за свої рішення.

Фінансова грамотність впливає на загальний добробут людини. Тобто, чим краще людина розбирається в базових і просунутих економічних поняттях, тим більше він розуміє, як можна поліпшити своє життя.

фінансова грамотність населення впливає на загальну економіку країни. 

Основи фінансової грамотності

Роберт кійосакі, автор бестселера ” багатий тато, бідний тато» писав про те, що фінансово-економічна грамотність окремої людини складається з:

 • знання податкового кодексу.
 • теоретичного і практичного знання бухгалтерії.
 • складання базового плану доходів і витрат.
 • знання поняття “гроші” та їх використання.

Ці основи є фундаментом фінансової грамотності. Після них вже можна переходити до розширення своїх знань в області інвестицій, бізнесу, маркетингу та ін.

Рівні фінансової грамотності

Деякі видання поділяють фінансову грамотність на рівні: 0, 1, 2 і 3. Чіткої класифікації цих рівнів немає. Можна лише виділити кілька рис, характерних для кожного:

 • 0 рівень-відсутність або мінімальні поняття про фінансову грамотність.
 • 1 рівень-базове поняття фінансової грамотності.
 • 2 рівень-використання базових інструментів інвестування.
 • 3 рівень-повноцінне використання всіх фінансових інструментів.

Різниця між 1 і 2 рівнем фінансової грамотності набагато вище, ніж між 1 і 0. Адже напрацювати базу за загальною інформацією про бухгалтерський облік, оподаткування та економічні знання в цілому досить просто. Але отримати конкретну інформацію в області інвестицій набагато складніше.

Не варто думати, що звичайному громадянину буде достатньо 1-го рівня фінансової грамотності. Але незважаючи на те, що 2 і 3 рівень вивчають виключно інвестиції, без них ви не зможете збільшувати кількість своїх грошей, і як наслідок, загальний добробут.

Грамотність людини на третьому рівні можна висловити наступним чином: більшість його заощаджень знаходяться в акціях і облігаціях не тільки топових компаній, але і середніх підприємств, які показують активне зростання.

Особиста фінансова грамотність

Особиста фінансова грамотність-сукупність знань окремої людини про всі економічні явища. Загальна фінансова грамотність-середній показник по країні. Підвищуючи особисту фінансову грамотність, ви сприяєте поліпшенню економічної ситуації в країні, хоч і побічно.

На що впливає фінансова грамотність

Як ми вже говорили вище, фінансова грамотність — досить важливий показник для окремої людини. Давайте розберемося, на що він впливає.

Чим вище показник фінансової грамотності, тим більше інформації про гроші та економіку ви знаєте. Ви можете знати, як працюють банки, фінансові структури, чому держава не може жити без податків. фінансова грамотність дозволяє не тільки дізнатися багато цікавого, але і позбутися від стереотипів. Давайте розберемося на конкретному прикладі.

1. У нашій країні центральний банк на законодавчому рівні-відособлена структура. Тобто держава рф не відповідає за борги банку росії, а цб не відповідає за борги російської федерації. Банкноти, які ми тримаємо в руках — зобов’язання банку росії. Держава до нього юридично не має ніякого відношення.

Тобто, все те, що, як ви думаєте, цінне, насправді лише «зобов’язання», і ніякого забезпечення у грошей немає. Так, це проста істина, але багато про це навіть не замислюються.

І це тільки верхівка айсберга. Для держави фінансова грамотність населення-найважливіша частина економіки, що бере участь в процесі перерозподілу грошей. У вас є вільні фінанси, а бізнесменові потрібні гроші. Ви купуєте у нього частку, а він вам платить дивіденди. Так працює ця система в розвинених країнах.

5 плюсів бути фінансово грамотним

Деякі люди досі думають, що якщо вони не бухгалтери та економісти, то їм, взагалі, необов’язково знати навіть азів економіки.  цілі у кожної людини різні, але фінансова грамотність — шлях до досягнення багатьох з них.

Ми наведемо вам п’ять плюсів фінансової грамотності.

1. формування основ фінансового мислення.

Фінансове мислення-найважливіша риса для підприємця. Але більшість думає, що звичайній людині це не потрібно. Давайте на прикладі розберемо, що це не так.

У 2014-му році один грамотний автовласник продавав машину, яка на той момент коштувала 500 тисяч, за 450 тисяч. Це був початок літа, фінансова криза ще не грянув, але хмари згущувалися. Його відмовляли, просили почекати кілька місяців: знайдеться людина, яка візьме і за 500 і за 520 тисяч. Але він продав, потім через кілька місяців курс рубля стрімко падає, і ціни на нерухомість і авто летять вниз.

Ось приклад фінансового мислення. Людина, втративши в один момент потенційні 50 тисяч, заощадив набагато більше. І підвищуючи фінансову грамотність, ви зможете побачити більше варіантів заробітку або збереження коштів.

2. підвищення добробуту.

Чим вище ваш рівень фінансової грамотності, тим більше ви заробляєте. Так, зарплата і грамотність людини часто мало пов’язані. Але доходи формуються не тільки із зарплати. Є ще інвестиції, які на заході визначають добробут людини. В америці 2 з 3 сімей зберігають свої заощадження в цінних паперах. Отримують з них відсотки, і до пенсії їм, взагалі, не потрібні додаткові джерела доходу.

Чим краще ви знаєте фінансову систему, тим більше ви заробляєте.

3. Розвантаження.

Знайомі з таким поширеним стереотипом:»багаті люди багато працюють”? він прийшов до нас із заходу, де присутній культ «трудоголізму». Якщо ти не пропадаєш на роботі 60 годин на тиждень, значить, ти не працюєш, і у тебе немає грошей. Але реальність говорить нам зовсім про інше.

Багатих можна розділити на дві великі категорії: тих, хто дійсно багато працює, і тих, хто працює ефективно. Іноді це одні й ті ж люди, але в більшості — різні. Ті, хто багато працює, дійсно отримують більше. Тільки і витрачають вони також багато. А ще у них абсолютно не залишається вільного часу.

Ті, хто працюють ефективно, навпаки, знають, як працює вся система, і розуміють, як можна заробляти більше, докладаючи до цього менше зусиль. Звичайно, результат один-більше грошей. Тільки якщо ви підвищуєте грамотність, як ми вже з’ясували, разом з нею зростає і фінансове мислення, яке збільшує ваш заробіток.

4. Зменшення витрат.

Фінансово грамотна людина в змозі контролювати свої витрати. Тут торкнемося трохи психології. Ви знаєте, як продається більшість товарів в торгових центрах, не основних, за якими ви йдете, а саме додаткових, які ви і не планували купувати? барвисті прилавки, автомати з кавою, міні-кафе, бари стоять в тих місцях, серед яких ви проходите. Ви можете пройти повз і не витрачати гроші, але частіше за все ви виберете щось і витратите більше.

Також і в житті. Ви можете уникнути додаткових витрат, які вам нав’язані, якщо будете фінансово грамотним. Ви хочете взяти кредит? але краще почекати 2 місяці і купити річ самостійно. Хочете злітати у відпустку, але в останній момент сталося щось непередбачене? у вас є подушка безпеки.

Чим вище ваш рівень грамотності в питаннях фінансів, тим більшої кількості непотрібних витрат ви можете уникнути.

5. зниження ризиків.

Нашою фінансовою неграмотністю норовитьСкористатися практично кожен. Ми можемо легко це побачити, просто прийшовши в банк. Менеджер буде розповідати про те, що це дешевий кредит і що ви зможете швидко його погасити. Ви самі знаєте, що за такими промовами ховається: додаткові відсотки, страховка, послуги, які вам не потрібні.

Підвищуючи свою фінансову грамотність, ви будете менше потрапляти в такі ситуації. Банальний приклад: на сайті в банку вартість споживчого кредиту буде вказана в районі 20 — 25% річних. Начебто багато, але відносно терпимо. При цьому реальна вартість споживчого кредиту буде 40-45% через додаткові страховки, нав’язане обслуговування і додаткові функції на зразок sms-інформування і плати за додаток.

На те, щоб зрозуміти основи фінансової грамотності, часу потрібно небагато. Кілька тижнів по 1 — 2 години на день, щоб почитати профільну літературу і зрозуміти, як саме працює фінансова система в цілому-цього буде достатньо.

Як підвищити фінансову грамотність

Банк росії давно намагається ввести програму підвищення фінансової грамотності. У деяких школах співробітники цб і спеціально навчені люди проводять курси лекцій, конкурси та тематичні заходи, присвячені фінансовій грамотності.

Але якщо ви не школяр, то займатися доведеться самостійно. Оволодіти простою базою досить легко. Трохи профільної літератури, кілька популярних книг, і ось ви вже уявляєте собі, як все влаштовано, і як з цим працювати.

Щоб поглибити свої знання, доведеться постаратися. Найважливіший напрямок, без якого ви не зможете спокійно насолоджуватися життям — інвестування. Так, вкладення грошей на заході зараз дуже розвинене. І це неспроста.

Ще теодор драйзер (у своїй» трилогії бажання«) писав: » гроші повинні робити гроші ” .

А тепер давайте перейдемо до більш конкретних книг і підручників, за допомогою яких ви зможете підвищити свою фінансову грамотність.

Книги та підручники з фінансової грамотності

1 розберемося, з чого почати вивчення фінансової грамотності. Спочатку поговоримо про інтернет-ресурси. Сайти, присвячені інвестуванню, оглядам банків і роботі кредитної системи країни в цілому, допоможуть вам розібратися, як працює фінансова система країни, і дізнатися, чому завдання перерозподілу ресурсів — одна з найважливіших для економіки.

Наш сайт як заробляти.ру як ніхто інший підходить для підвищення рівня фінансової грамотності.

А також, сайти з інвестицій на кшталт рбк відмінно розширюють розуміння фондового ринку. На сайті центрального банку є непогані тести. У них ви дізнаєтеся про ознаки фальшивих грошей, що теж буде корисно.

Тепер про підручники та спеціалізовані книги:

 1. “абетка фінансової грамотності” аведін. В. – базовий підручник, який варто почитати кожному. Розповідає про фінансову грамотність, навіщо вона потрібна і чому кожна поважаюча себе людина повинна вивчати її.
 2. фінансовий аналіз. Єфімова о. Прикладний підручник з фінансового аналізу.

Цих двох книг буде достатньо для того, щоб вникнути в суть питання. і в кінці про бестселерів літератури. Тут можна виділити кілька реально значущих книг:

 1. «багатий тато, бідний тато» роберта кійосакі. Книга про те, як правильно користуватися грошима. Автобіографія.
 2. “трилогія бажання”. Історія американського підприємця, у якого в житті було все. Злети на біржі, власний бізнес, падіння і в’язниця.
 3. “атлант розправив плечі” айн ренд. Це справжня біблія капіталізму. Буде корисна для тих, хто хоче зрозуміти підприємництво, і дізнатися, чому воно так важливо для всієї країни.

Про різні курси підвищення фінансової грамотності однозначного нічого сказати не можна. З одного боку, вони дійсно надають інформацію. З іншого – у відкритому доступі її і так вистачає. Краще не платіть n-у суму за який-небудь курс підвищення грамотності, а почитайте книги, які представлені вище.

Відразу варто сказати, що блоги і групи вконтакте на кшталт «мислення мільйонера» та ін.не принесуть ніякої практичної користі. У них тільки цитати і»вода”.

Почитавши всю літературу і підписавшись на розсилки сайтів, ви зможете не тільки підвищити свій рівень фінансової грамотності в цілому, але і зрозуміти, чи цікаво вам заглиблюватися в цю тему. Якщо зважитеся, то вибирайте після цього літературу під свій конкретний профіль: податки, бухгалтерію, загальну економіку, інвестування, біржову гру і т. Д.

Висновок

Фінансова грамотність в сучасному світі цінується дуже високо. Перш за все, це інструмент підвищення власного добробуту і рівня життя. Чим більше ви знаєте, тим більша кількість методів ви можете використовувати. Якщо ви хочете поліпшити своє життя, заробляти більше, прикладаючи до цього менше фізичних зусиль, то варто почати з бази — з підвищення фінансової грамотності.