Здрастуйте! у цій статті ми поговоримо про ліквідність.

сьогодні ви дізнаєтеся:

 1. що таке ліквідність.
 2. які бувають види ліквідності.
 3. на що впливає ліквідність в бізнесі.
 4. як аналізувати ліквідність.

Що таке ліквідність простими словами

Ліквідність-важливий економічний термін, незнання якого може згубно позначитися на бізнесі або приватних інвестиціях.

ліквідність — це здатність активу швидко перетворюватися на гроші без втрати вартості.

Простими словами, ліквідність визначає, за який проміжок часу можна продати товар за ринковою ціною. Чим менше цей термін, тим більш ліквідним є товар.

Наприклад, валюта — високоліквідний актив, тому що її в будь-який момент можна обміняти, не втративши у вартості. Нерухомість же, навпаки, низьколіквідний актив, тому що знайти покупця на квартиру набагато складніше.

Види ліквідності

давайте зупинимося докладніше на найпопулярніших видах ліквідності:

 • поточна ліквідність означає, чи може компанія погасити короткострокові (до 1 міс.) зобов’язання за рахунок високоліквідних активів (грошей і дебіторської заборгованості).
 • швидка ліквідність-можливість компанії погасити зобов’язання за рахунок високоліквідних активів, товару і матеріалів.
 • миттєва ліквідність означає, чи може компанія погасити денну заборгованість за рахунок вільних коштів.

Поточна ще називається короткостроковою ліквідністю, а миттєва-абсолютною.

за сферами застосування показника можна виділити додаткові види:

 • ліквідність товару-здатність конкретного товару продаватися за ринковою ціною в короткі терміни.
 • ліквідність балансу-здатність активів підприємства швидко погашати зобов’язання компанії.
 • ліквідність банку-здатність кредитної організації розплачуватися за своїми зобов’язаннями.
 • ліквідність компанії-здатність швидко погашати борги.
 • ліквідність ринку-здатність зменшувати втрати при коливанні ціни на різні групи товарів.
 • ліквідність валюти-здатність держави швидко оплачувати борги на міжнародному рівні.
 • ліквідність цінних паперів-здатність цінного паперу бути проданим за ринковою ціною.

Тепер розглянемо конкретне застосування поняття ліквідності в кожному з трьох популярних напрямків: ліквідності товару (в т.ч. Грошей і цінних паперів), підприємства і балансу.

Ліквідність товару

Ліквідність товару-здатність бути швидко проданим за середньоринковою ціною. Якщо товар високоліквідний, то для його продажу буде потрібно порівняно невеликий період — до 1 дня. Якщо у продукту середня ліквідність, то час продажу буде коливатися від 1 дня до декількох тижнів. Якщо ж товар низьколіквідний, то терміни його реалізації можуть істотно затягнутися.

Навіть у валюти є своя ліквідність. Незважаючи на те, що гроші — самий високоліквідний актив, це відбувається не з усіма валютами. Наприклад, якщо у вас є рідкісна валюта країни конго, то в якомусь провінційному місті це низьколіквідний актив. Але якщо у вас є долари, то в будь-якому населеному пункті ви зможете їх обміняти на ту ж вартість.

Чим менше валюта затребувана на світовій арені-тим менше вона ліквідна.

Ліквідність цінних паперів-дуже важливий показник. Незважаючи на те, що обороти бірж вже давно вийшли за мільярди доларів, є деякі папери, ліквідність яких залишається досить низькою. Зазвичай це акції та облігації компаній 2 – 3 ешелону (середніх і дрібних гравців або тих, у кого є непогашені зобов’язання).

Наприклад, в 2010-2012 роках було чимало історій про те, що люди, які купували акції маленьких компаній, могли тижнями чекати, щоб продати їх за середньоринковою ціною. Тобто котирування на ці акції давала сама біржа, але за вказаною ціною купувати ніхто не хотів. Але ж не продати актив за реальну вартість – це величезний ризик ліквідності.

Зараз ситуація з ліквідністю цінних паперів в країні потихеньку поліпшується. Все більше людей цікавляться вкладеннями в акції, облігації та інвестиційні фонди.

Чим більше людей зацікавлені в активі, тим вище його ліквідність. низька ліквідність означає, що товар менш затребуваний в даний момент часу.

Ліквідність компанії

Одним з головних завдань ефективності роботи підприємства є оцінка його платоспроможності. Цей показник безпосередньо залежить від ліквідності активів компанії.

Для оцінки ліквідності підприємства використовують коефіцієнти ліквідності і виділяють 4 групи ліквідності активів:

 • а1-найбільш ліквідні активи( грошові кошти та фінансові вкладення);
 • а2-швидко реалізовані активи (матеріали + товари і короткострокова дебіторська заборгованість);
 • а3-повільно реалізовані активи (пдв і довгострокова дебіторська заборгованість);
 • а4-важко реалізовані активи (нематеріальні активи).

А також є 4 групи пасивів:

 • п1-найбільш термінові зобов’язання;
 • п2-короткострокові пасиви;
 • п3-довгострокові пасиви;
 • п4-постійні пасиви.

Підприємство ліквідне, якщо а1>/=п1, а2>/=п2, а3>/=п3, а4дефіцит ліквідності може призвести до того, що вільних грошових коштів компанії буде не вистачати на погашення заборгованостей.

Ліквідність банку

Кредитні організації-повноцінно налагоджені механізми, роботу яких відстежує центральний банк. При недотриманні нормативів цп може як оштрафувати кредитну організацію, так і позбавити ліцензії (у разі повторного порушення).

Що стосується показника ліквідності для активів банку, то його суть в наступному. Банк не може видавати кредити всім підряд, покладаючись виключно на свої активи і кошти вкладників. фінансовим організаціям необхідно мати вільні грошові кошти, щоб виплачувати термінові зобов’язання, і мати капітал для повернення вкладів, затребуваних раніше терміну.

Є три нормативи банківської ліквідності: н2, н3 і н4. Н2-обмеження невиконання зобов’язань протягом одного календарного дня. Тобто в касі банку повинні знаходитися кошти, які потрібні для погашення всіх зобов’язань + додаткові 15% від цього обсягу.

Якщо в банку відкриті вклади до запитання в розмірі 10 000 000 рублів, то протягом одного дня в касі повинно знаходитися близько 11 500 000 рублів.

Н3-місячна норма ліквідності. Її мінімальне значення-50%. У н3 входять всі вклади до запитання і ті, що будуть повернуті в найближчі 30 днів.

Н4-показник, що визначає нормативи ліквідності за довгостроковими активами. Порушення цього нормативу говорить про те, що банк користується позиковими коштами для видачі кредитів на тривалий термін. Наприклад, банк видає кредит на 5 років, але отримав ці кошти на 1 рік в закордонній кредитній організації.

На відміну від компанії, яка сама може вирішувати, яким обсягом ліквідності вона повинна володіти, банки підпорядковуються чітким вимогам з боку регулятора.

Ліквідність балансу – 3 формули

Для того щоб розрахувати коефіцієнти ліквідності підприємства, використовуються рядки балансу. Всього є 3 формули ліквідності.

коефіцієнт поточної ліквідності показує, чи можна погасити короткострокові зобов’язання за рахунок короткострокових активів.

Вважається він так: (рядок 1200) / (рядок 1500-1530-1540)

Нормальний коефіцієнт поточної ліквідності повинен коливатися від 1,5 до 2,5. Значення менше 1 говорить про те, що підприємство не може платити за короткостроковими заборгованостями, і потрібен перегляд структури активів.

коефіцієнт термінової ліквідності означає, чи зможе компанія погасити свої зобов’язання, якщо виникне складність з реалізацією продукції.

Вважається він так: (1230+1240+1250) / (1500-1530-1540)

Нормальним значенням коефіцієнта швидкої ліквідності є показник в межах від 0,7 до 1. Але більшу частину активів не повинна становити дебіторська заборгованість, яку складно стягнути з позичальників.

коефіцієнт абсолютної ліквідності – показник, який визначає, чи можна погасити короткострокові пасиви за рахунок грошових коштів і короткострокової дебіторської заборгованості.

Вважається він наступним чином: (1250+1240) / (1500-1530-1540)

Нормальним буде значення 0,2 і більше. Це означає, що кожен день підприємство зможе оплачувати приблизно 20% своїх короткострокових боргів за рахунок вільних грошових коштів.

Ці показники допомагають перерозподіляти вільні грошові кошти в різні активи. втрата ліквідності для підприємства може призвести до збільшення боргових зобов’язань і відсутності коштів на їх погашення. Тому рекомендується тримати показники в межах норми.

Аналіз ліквідності

Аналіз ліквідності можна розділити на дві категорії: ліквідність вкладень і ліквідність активів підприємства. Почнемо з власних вкладень.

В інвестиції вкладають виходячи з довгострокових перспектив. Для цього можуть підійти середньоліквідні і низьколіквідні активи, такі як нерухомість, недержавні облігації та акції 2 — 3 ешелонів.

Для консервативних інвесторів співвідношення активів з високою і низькою ліквідністю може бути приблизно 50/50.

З постійною торгівлею на біржі ситуація йде з точністю до навпаки. Для того щоб миттєво зафіксувати прибуток, актив потрібно швидко і вигідно продати без втрати вартості. Саме тому люди, що займаються торгівлею і грою на ринку цінних паперів, розуміють, що низьколіквідні акції та облігації буде просто-напросто складно продати у вигідний момент.

Для гравців на біржі і агресивних інвесторів краще мати близько 80% активів з високою ліквідністю. довгострокова ліквідність тут відіграє важливу роль. А рівень ліквідності кожного цінного паперу можна визначити різницею між ціною покупки і ціною продажу.

Ліквідність активів підприємства формується виходячи з внутрішніх активів. Більшість майна організації вкрай погано перетворюється на гроші. Складно продати будівлю, обладнання та матеріали без істотної втрати їх вартості. Саме тому потрібно ретельно стежити за ліквідністю — кількістю товару в обороті і обсягом грошей на рахунках.

В якості нормативу ліквідності кожне підприємство вибирає свій показник. Якщо використання позикових коштів мінімальне, а для покупки матеріалів не потрібно багато грошей, можна зменшувати цей показник. Але якщо компанія активно користується кредитними грошима, ліквідних активів потрібно значно більше. Можна орієнтуватися на формули, наведені в пункті «ліквідність підприємства», підбираючи те співвідношення активів, яке прийнятне для конкретного виду бізнесу.

Висновок

Ліквідність-важливий показник як для тих, хто займається бізнесом, так і для інвесторів. Для перших це показник нормального співвідношення вільних грошей і пасивів підприємства, для других — спосіб оптимізації своїх вкладень.