Здрастуйте! у цій статті поговоримо про те, що таке лізинг і як ним скористатися. У складній економічній ситуації, коли банки вимагають непомірних відсотків за кредитами, а оренда як вид угоди не підходить по ряду причин, підприємства або іп все частіше звертаються в лізингові компанії. Мета-закупити обладнання, транспорт, нерухомість на вигідних умовах. Що таке лізинг для фізичних осіб та юридичних? які бувають види лізингу? у чому переваги такої угоди? про все це ви дізнаєтеся в даній статті!

вигідні пропозиції по лізингу автомобілів зараз у європлана з держпідтримкою!

Що таке лізинг простими словами

лізинг – це та ж оренда. (у перекладі з англійської «lease» – «оренда» ). Але є ряд істотних відмінностей.

Розглянемо схему на прикладі:

У підприємства або підприємця не вистачає коштів на придбання обладнання. Можна взяти кредит з високими відсотками, а можна попросити купити необхідне обладнання лізингову компанію. Вона, в свою чергу, розглядає пропозицію, оцінює для себе прибуток. У разі схвалення, лізингодавець здає в оренду підприємству придбане майно за спеціальним договором.

За умовами цього договору лізингоодержувач виплачує компанії щомісяця певну суму (лізингові платежі), як за оренду. Через певний термін можна викупити обладнання, нерухомість або автомобіль, заплативши залишкову вартість.

Як видно з прикладу в процесі лізингу беруть участь три сторони:

 • одержувач майна – особа (фізична або юридична), якій на деякий час у користування здається предмет лізингу, з можливістю його повного викупу;
 • лізингова компанія – сторона, яка купує обладнання: нерухомість, транспорт, обладнання або ціле підприємство.
 • продавець – сторона, яка продає, вищеперелічене цінне майно.

Іноді достатньо і двох сторін, якщо власник майна виступає в ролі лізингодавця. У багатьох випадках знадобиться ще одна сторона-страхова компанія.

мета лізингу для підприємства – розширити виробництво, модернізувати технології, що призведе до збільшення прибутку.

Лізингодавець же отримує вигоду з різниці між ринковою ціною на майно та її вартістю після операції з лізингу. Продавець обладнання, нерухомості, автотранспорту отримує можливість швидко продати дороге обладнання, нерухомість, транспорт та інше.

Об’єкти лізингу

За законом рф в лізинг можна здавати (транслювати) майно:

 • автомобільний транспорт;
 • нерухомість;
 • обладнання;
 • підприємства.

Під забороною деякі об’єкти, до яких за законодавством застосовні особливі умови використання, наприклад, предмети військового призначення. Не можна отримати в лізинг і таке майно:

 • без індивідуального або заводського номера (наприклад, коли у транспорту відсутній vin);
 • виведене з обороту;
 • природні ресурси та земельні ділянки.

Лізингові компанії встановлюють і свої обмеження. Вони залежать від політики лізингодавця і від самих предметів. Є й загальні для всіх параметри для об’єктів, які не надають в лізинг:

 • мають низьку ліквідність;
 • ненадійний виробник;
 • вживаний предмет терміном більше 5-7 років.

Основне правило-всі предмети лізингу купуються, щоб задіяти їх в процесі будь-якої комерційної справи.

Види лізингу

Відповідно до термінів та економічної сутності договорів, існує три основних види лізингу:

 • операційний;
 • фінансовий.

Також існують лізинги нерухомості, обладнання, автотранспорту та інші.

За ступенем ризику, угоди лізингу поділяються на три види:

 1. гарантований – ризики розподіляються між кількома сторонами-гарантами угоди;
 2. незабезпечений – лізингоодержувач не надає жодних гарантій щодо виконання своїх зобов’язань;
 3. частково забезпечений – має договір страхування.

Опис основних видів лізингу

Поворотний лізинг

Це особливий вид угоди. У цьому випадку лізингоодержувач і продавець майна – це одна особа. Підприємство укладає договір з лізинговою компанією про передачу свого майна у власність за певну суму і тут же виступає в ролі лізингоодержувача. При цьому виробничий процес не зупиняється-обладнання не вилучається. Підприємство отримало велику суму, яку може відразу пустити на збільшення прибутку або на інші потреби. При цьому виплачує невеликі платежі щомісяця. Виглядає така угода, як кредит під заставу майна, тільки немає відсотків в банк.

1 поворотний лізинг вигідний підприємствам, яким потрібні додаткові кошти для розвитку свого бізнесу. Адже є можливість отримати гроші від лізингової компанії і при цьому не буде втрачено обладнання, а процес виробництва буде продовжений.

але є істотний мінус. до угод з поворотного лізингу прикута особлива увага податкових служб. Вони можуть порахувати такі договори одним із способів відходу від податків. Але якщо угода буде проведена за всіма фінансовими і юридичними правилами, і договір буде виправданий економічною доцільністю, то у фіскальних органів не буде підстави для штрафу.

Податкова служба порівнює умови лізингу та можливий кредит. Якщо виявиться, що вигідніше для підприємця кредит, то фнс підозрює ухилення від податку.

Ось, умови угод, які привертають увагу фіскальних органів:

 • угода про поворотний лізинг підписана двома залежними одна від одної сторонами. Згідно із законом таке можливо, але на практиці фнс не виплачують відшкодування з пдв саме з цієї причини;
 • сторони угоди при розрахунку використовували векселі, чеки та інші безготівкові способи;
 • одна зі сторін договору раніше вже була помічена в недобросовісній сплаті податку.

Операційний лізинг

Це угода, при якій термін використання майна набагато більше, ніж складений термін договору. Ставка більша, ніж у випадку з фінансовим лізингом. По суті можна провести паралель зі звичайною орендою.

за предмет договору лізингова компанія несе повну відповідальність. іншими словами, ремонтом, технічним обслуговуванням і страховкою. Одержувач предмета лізингу при цьому не несе ніякої відповідальності. Всі ризики, пов’язані із загибеллю або втратою предмета лізингу лягають на плечі компанії.

Одержувач предмета лізингу може розірвати договір з компанією, якщо був представлений не придатний для використання предмет.

Після закінчення терміну дії договору оперативного лізингу, лізингоодержувач може:

 • поміняти об’єкт на інший;
 • залишити майно лізингодавцю;
 • укласти інший договір;
 • викупити майно і стати його власником.

Операційний лізинг позитивно впливає на динаміку виробничого процесу. Адже оновлюється обладнання.

Поняття фінансового лізингу

Фінансовий лізинг спосіб залучення грошових коштів на певні цілі. Терміни використання предмета лізингу рівні строкам договору. До кінцевої дати угоди вартість майна наближено до нуля. Найчастіше лізингоодержувач бажає отримати таке майно у власність, тим більше до кінця лізингу воно практично нічого не коштує.

Основні ознаки та умови фінансового лізингу:

 • лізингодавець закуповує майно спеціально для передачі його в лізинг, а не для власного використання;
 • покупець вибирає майно і продавця;
 • продавець обізнаний про наявність лізингового договору, але при цьому предмет договору поставляється покупцеві, а він приймає його в експлуатацію;
 • лізингоодержувач направляє всі претензії щодо якості обладнання, техніки, транспорту на адресу продавця, минаючи лізингодавця;
 • у разі псування предмета лізингу, він переходить покупцеві після підписання акта приймання-здачі в експлуатацію.

Етапи укладення лізингової угоди

Незважаючи на те, що процес отримання об’єкта вЛізинг вважається простою угодою, потрібно уважно поставитися до всіх етапів її проведення.
Основні кроки на шляху до успішної операції з лізингу:

1. Вибір лізингової компанії . Краще віддати переваги великим організаціям, які є дочірніми у відомих фінансових установ. радимо скористатися європланом за вигідними умовами лізингу .

2. Вивчення всіх пропонованих умов договору . До підписання договору необхідно з’ясувати: первісну і щомісячну суму платежу, графік платежів, умови при яких угода розривається, а також характеристики переданого майна.

3. Складання договору . Перед цим лізингова компанія може вимагати такі документи від клієнта:

 • заява про намір взяти в лізинг певний об’єкт;
 • виписку з банку про обороти підприємства за останній час;
 • звітність з фінансів за останні 4 місяці;
 • копії документів керівника бізнесу;
 • договір з постачальником;
 • документи, що підтверджують страховку об’єкта лізингу.

Лізингодавець може зажадати і інші документи і папери – це залежить від виду угоди і самої компанії.

4. Потім слід внесення першого внеску . Після цієї операції підприємство отримує об’єкт договору в користування.

5. Використання. далі, отриманий в лізинг предмет використовується лізингоодержувачем для поліпшення виробничої діяльності і збільшення прибутку.

Лізинг обладнання

лізинг обладнання – один з вигідних способів, що дозволяє підприємству без великих витрат збільшити виробництво, побудувати нові цехи, оновити технології за рахунок покупки технічних новинок.

корисна стаття! ми вже писали докладно про лізинг обладнання.

Можна придбати все необхідне для оперативної роботи офісу, комп’ютерну техніку. У сільському господарстві купити нові апарати для обробки врожаю, збору молока, оброблення м’яса. У ресторанному бізнесі закупити необхідне обладнання для торгівлі. Вигідний такий лізинг і для деревообробної, газової, нафтопереробної галузей.

основні переваги використання лізингу обладнання :

 • дає підприємству або іп розвиватися, навіть якщо у них є частина грошей на покупку нового обладнання;
 • платежі рівномірно розподілені по місяцях згідно з персональним графіком, немає необхідності платити всю вартість відразу;
 • предмети лізингу отримуються в користування відразу, і вони можуть після підписання договору брати участь у виробничому процесі;
 • щомісячні платежі перекриваються прибутком, який піде від використання нового обладнання, цехів;
 • платежі відносяться до собівартості, що призводить до зниження бази податку на прибуток;
 • економія, за рахунок зниження виплат податку на майна. Це відбувається через прискорену амортизації. Після терміну договору виходить, що предмет лізингу майже нічого не вартий.

Лізинг автомобілів

1. Купити авто в лізинг може як юридична, так і фізична особа. Це порівняно новий вид угоди для населення росії, але за останні роки посилено прогресуючий у своєму поширенні.

корисні статті:

 • лізинг авто для юридичних осіб;
 • лізинг авто для фізичних осіб.

Розберемося докладніше з питанням, що таке лізинг для фізичних осіб.фактично будь-який громадянин рф може придбати автомобіль, як би в оренду. Одна відмінність – можна в кінці договору стати власником транспорту.

Автомобіліст отримує можливість використовувати автотранспорт після оформлення угоди і внесення першого внеску. Такі процедури можуть оформляти не тільки спеціальні лізингові компанії, але і банки і автосалони.

Як відбувається процедура оформлення лізингу на автомобіль?

 1. клієнт надає посвідчення особи та водія, заповнює необхідні документи;
 2. укладається договір між сторонами: майбутнім автовласником і лізингодавцем. Документ дає право на користування транспортом з подальшим його викупом. Укладається також договір купівлі-продажу між продавцем (постачальником транспорту) і компанією (банком), що взяла на себе обов’язки лізингодавця;
 3. одержувач автомобіля в оренду сплачує перший 20-30% внесок від загальної вартості за договором;
 4. обов’язково оформляється страхування предмета лізингу (автомобіля) за двома пакетами: осцпв та каско;
 5. лізингова компанія бере на себе витрати і клопоти по реєстрації автомобіля в гибдд і проведення то;
 6. після всіх вищевказаних пунктів транспорт переходить у користування лізингоодержувачу, але не у володіння. власником є лізингова компанія, в ролі якої може виступати автодилер, банк та інша фінансова організація ;
 7. користувач автомобілем виплачує щомісячні суми, а після закінчення терміну договору транспорт може перейти у володіння. Можна і зробити обмін на нове авто.

плюси автомобільного лізингу

 1. можна придбати не тільки легковий автомобіль, але і вантажний, спецтехніку;
 2. не має значення б / у машини або нові авто були придбані в лізинг в салоні або у приватної особи;
 3. мінімальний пакет документів для здійснення угоди лізингу;
 4. рівень вимог до клієнта нижче, ніж при оформленні кредиту;
 5. термін оренди до 5 років, після закінчення цього терміну клієнт може стати власником, для цього треба внести залишкову суму;
 6. можна достроково повернути предмет лізингу-авто;
 7. можна відразу користуватися автомобілем після угоди.

мінуси автомобільного лізингу

 1. відсотки для договорів по автолізингу більше, ніж по кредиту, особливо це стосується транспорту середньої цінової категорії;
 2. при порушенні лізингового графіка платежів автомобіль вилучається;
 3. автомобіль не є власністю і його не можна здати в оренду, використовувати в якості застави без згоди офіційного власника-лізингової компанії;
 4. для періодичного огляду потрібно надавати автомобіль лізингової компанії.

Перш ніж прийняти рішення про спосіб придбання автомобіля, необхідно уважно вивчити всі фактори, зважити всі плюси і мінуси, дізнатися всі вигідні пропозиції банків.

Лізинг нерухомості

Лізинг нерухомості-це щось середнє між орендою та іпотекою. Суть процесу така ж, як і при іншому виді лізингу. Компанія купує нерухомість, яку вибрав клієнт. Потім, лізингова організація здає йому в оренду цю житлоплощу. Клієнт же зобов’язаний виплачувати щомісячні суми за користування лізингом.

лізинг нерухомості для фізичних осіб

Квартира в лізинг для звичайного населення поки ще не набула широкого поширення. Може, справа в тому, що люди хочуть відразу бачити нерухомість у своєму володінні, а не через 15-20 років. Психологічно набагато спокійніше, коли квартира переходить у власність відразу, як, наприклад, при іпотеці.

При оформленні нерухомості в кредит, покупець отримує можливість користуватися і володіти квадратними метрами, право розпоряджатися прийде після останнього платежу. При лізингу ж у людини є тільки одне право-користуватися житлоплощею, всі інші права вступлять в силу після закінчення терміну за договором і виплати залишкової вартості.

придбання будинку або квартири в лізинг має і ряд інших недоліків в:

 • найчастіше, іпотечний договір дешевше лізингової угоди;
 • оформляються дві угоди: одна з них по купівлі-продажу між лізинговою компанією і продавцем, друга між громадянином і лізинговою компанією. В результаті, витрачається більше коштів на оформлення. Ці витрати найчастіше лягають на людину, яка бажає придбати квартиру.

у чому ж вигода в лізингу нерухомості фізичних осіб?

Вся справа в надійності угоди для сторін договору. При іпотеці для банку є ризик невиконання клієнтом всіх зобов’язань. Тоді доведеться вживати додаткових заходів, які несуть за собою витрати для фінансової установи. Тоді як лізингова компанія і так є власником житлової площі і нічого не втрачає в разі неплатоспроможності клієнта. Тому вона більш лояльно ставиться до прострочень по платежах і розглядає всі варіанти по виплатах, які пропонує їй фізична особа.

Лізинговим компаніям немає ніякого діла до кредитної історії її клієнта. Тому такий вид придбання квартири підходить громадянам, яким було відмовлено в банківському кредиті.

Привабливо придбання житла в лізинг і тим людям, які не хочуть висвітлювати своє майно у власності і платити податки на нього. Наприклад, такий варіант можна розглядати в разі, якщо подружня пара перебуває в нестабільних відносинах і одна зі сторін боїться втратити частину майна при розділі.

Серед лізингових компаній, що займаються нерухомістю, багато шахраїв, тому простому громадянину слід ретельно підійти до вибору організації. Найкраще звернути увагу на лізингові компанії, які є дочірніми великого банку.

лізинг нерухомості для юридичних осіб

Інша справа йде з лізингом комерційної нерухомості для осіб, які здійснюють підприємницьку, фінансову діяльність. Такий вид угод існує вже давно і користується попитом. Це пов’язано в першу чергу з вигідними схемами оподаткування.

Не ставити на баланс нерухомість завжди вигідно будь-якому підприємству, зокрема з таких причин:

 • можна розраховувати на повернення податку на додану вартість;
 • платежі по лізингу бухгалтерія відносить до витрат, тим самим не занижується прибуток і відповідний податок зменшується;
 • податок на майно можна і зовсім не платити – нерухомість не числиться на балансі підприємства і не належить йому.

Саме тому придбання квадратних метрів за допомогою лізингу, набагато привабливіше для підприємства, ніж договір про комерційну іпотеку.

Лізинг або кредит – що вигідніше

Для наочності представимо порівняльну таблицю з однаковими порівняльними характеристиками по кредиту та лізингу.

порівняння кредиту та лізингу

Перевага лізингу перед кредитом не завжди очевидна. Кожен конкретний випадок треба розглядати окремо з усіх боків. Без юридичної та фінансової допомоги не обійтися.

На конкретному прикладі розберемо лізинг автомобіля відомої марки. В умовах пропонуються платежі на 30% менше, ніж за кредит. Але є ще один пункт-щоб отримати таку вигідну пропозицію після терміну договору автомобіль треба повернути продавцю. Якщо ж його викуповувати повністю, то переплата буде вище, ніж по передбачуваному кредиту.

податки та амортизація

При визначенні бази з податку на прибуток, підприємство (лізингоодержувач) відносить платежі по лізингу до витрат. Це детально розписано у 264 статті пк у пункті 1 підпункту 10.

Можна за умовами договору відносити майно на баланс підприємства, тоді з суми на витрати платежів по лізингу віднімається сума амортизації.

Коли майна немає на балансі підприємства, то тоді воно обліковується у лізингодавця. У цьому випадку з суми всіх витрат по платежах за лізинг віднімається вартість предмета договору. У базі з податку на прибуток за законом не враховують витрати на придбання майна підлягає амортизації. Це і є викупна вартість предмета лізингу, і списується вона поступово за допомогою нарахування амортизації.

Бувають випадки, коли в договорі не прописана чітко сума викупної вартості. Фахівці міністерства фінансів в цьому випадку пропонують в первісну вартість включати всі суми платежів по лізингу. Після того, як права власності перейдуть підприємству, нараховувати платежі, як витрати через амортизацію.

Підприємство або іп може оскаржити цю позицію, адже в законі і пк немає ніяких згадок про викупну ціну. Стаття 264 пк так і говорить, що всі платежі по лізингу відносяться до інших витрат. Виняток-нарахована підприємством амортизація.

Передбачено також особливий порядок обчислення вартості майна, що амортизується при лізингових операціях. Це зазначено в статті пк 257. Первісна вартість майна включає в себе витрати на доставку, спорудження, придбання, доведення до стану придатного для використання. Це означає, що для сторін лізингового договору первісна вартість предмета лізингу відрізнятися не буде.

Виходить, що якщо лізингодавець повністю погасить вартість майна за рахунок амортизації, то до кінця договору він передає підприємству предмет договору з нульовою залишковою вартістю.

Якщо ж майно замортизується в повному обсязі, то воно переходить іншій стороні договору за вартістю, яка залишиться після нарахувань амортизацій. Ця частина буде списуватися у витрати у підприємства за допомогою амортизації. Тому якщо лізингоодержувач накопичує викупну вартість, то списати він її не зможе, так як амортизація на неї не нараховується.

Виходить, що вигідніше не ділити лізинговий платіж, а повністю віднести його на інші витрати.

амортизація

Коефіцієнти прискореної амортизації діють на майно, придбане в лізинг. У політиці з податкового обліку підприємства при цьому повинен бути вказаний метод розрахунку амортизації.

пдв

Лізингові платежі містять в собі пдв, тому в подальшому підприємство може зарахувати його з бюджету згідно зі статтями 171-172нк.

При покупці в кредит вартість пдв буде менше, ніж при лізинговій угоді. Це відбувається, тому що при лізингу в базу для розрахунку пдв входять, не тільки вартість майна, а й ціна за послуги лізингодавця.

Оренда та лізинг-подібності та відмінності

Лізинг схожий на оренду тільки з зовнішньої сторони. Часто лізинг називають фінансовою орендою. По суті, в обох випадках головними суб’єктами угоди є два клієнта. Одному потрібен певний дорогий предмет, а всієї суми щоб його купити немає. Інший клієнт має кошти на придбання цього предмета, і може здати його в оренду з націнкою для отримання прибутку.

Проте це тільки зовнішня сторона. Насправді ці дві операції мають багато відмінностей.

Головна відмінність це можливість при лізингу враховувати обладнання, як на балансі лізингової компанії, так і на балансі підприємства. При оренді предмет показується на позабалансових рахунках одержувача об’єкта.

Відмінності та подібності між лізингом та орендою

Графіки лізингових платежів

Регулярні платежі по майну, взятому в лізинг, можуть бути регресивними, сезонними, ануїтетними.

Регресивні внески мають на увазі зменшення щомісячної оплати з кожним наступним платежем. Однакову суму (фіксовану) мають на увазі під ануїтетними платежами. Як видно з назви сезонні платежі залежать від пори року. Багато підприємств отримують прибуток в певний сезон, тому лізингова компанія може розглянути для них спеціальні умови виплат.

Що таке сублізинг

Часто виникають такі випадки: лізингоодержувачу більше не потрібно отримане майно або він його не може використовувати. І тоді виникають думки, а чи не можна здати предмет лізингу в оренду? це і буде вважатися сублизингом.

Такий вид угоди узаконений і при цьому оформляється відповідний договір сублізингу. Його учасниками стають новий набувач майна-суборендатор, колишній лізингоодержувач, якому більше не потрібен предмет договору.

Лізингодавець-організація, яка володіє майном, пише письмову згоду або заборону на вчинення правочину.

Висновок

Тепер ви знаєте, що таке лізинг, види лізингу і як оформити в лізинг автомобіль, обладнання і т.д. Якщо у вас є питання, задавайте в коментарях нижче. А також читайте інші статті на нашому сайті!