Здрастуйте! у цій статті ми розповімо про ефективність управління інвестиціями на рівні підприємства та приватної особи.

сьогодні ви дізнаєтеся:

 • які види інвестування існують;
 • як правильно організувати процес управління інвестиціями;
 • навіщо потрібні брокери і чи можна обійтися без них.

Фінансовий менеджмент у сфері інвестицій

Метою кожного комерційного підприємства та й діяльності будь-якої фізичної особи є витяг прибутку для власних потреб. Щоб заробити гроші, для початку потрібно вкласти власні кошти в якусь справу і потім очікувати зростання капіталу. Цей процес являє собою інвестування.

процес інвестування – це отримання грошей з початкового капіталу. Ви є інвестором, якщо відкрили внесок у банку або вклали капітал компанії у фондовий ринок. Сфери інвестування можуть бути самими різними: тут все залежить від стартового капіталу і бажань самого власника коштів.

Щоб отримати максимально високий результат, необхідно правильно розпоряджатися власними грошима. На рівні підприємства цим займається фінансовий менеджмент в особі керівника або грамотних фахівців.

Обраний підхід до вкладення капіталу-відповідальний процес, який може принести високу прибутковість або зробити фірму банкрутом. Щоб уникнути останнього, управління фінансовими інвестиціями стало окремим напрямком бізнесу, що вимагає великих знань і в той же час розвиненої інтуїції.

Чому управління інвестиціями-прибуткова справа

Вкладення вільного капіталу в прибуткові проекти-це важливий стимул у розвитку підприємства. Щоб гроші приносили дохід, вони повинні обертатися. А щоб цей оборот пішов на благо фірми, їм необхідно грамотно керувати.

Завдяки потоку коштів від інвестицій можна отримати додатковий дохід. Останній можна направити на закупівлю обладнання підприємства, придбання сировини, відкриття нових філій та інше.

Напрямків інвестування існує безліч, а тому недосвідченому вкладнику в перший час можна і втратити частину накопичень. Саме структурований менеджмент інвестицій дозволяє розподілити суму коштів між різними об’єктами і отримати високий дохід.

При правильному управлінні вкладеннями можна отримувати стабільний прибуток з початкового капіталу.

Чим більше грошей отримає інвестор, і при цьому, чим менше він втратить, тим швидше він зможе вкласти отримані кошти в нові напрямки бізнесу. Ефективна система управління інвестиціями гарантує процвітання бізнесу і дає тільки позитивні прогнози на його розвиток.

Управляємо інвестиціями на коротко – і довгостроковій основі

Ті вкладення, що приносять дохід найближчим часом, називаються короткостроковими. Тривалість їх обороту становить кілька місяців, не більше одного року. Такі інвестиції найменш ризиковані, але приносять невеликий дохід.

Інвестор заздалегідь може скласти прогноз на найближчий рік з розвитку свого підприємства, передбачити всі можливі нюанси в плані фінансів. Це дозволяє отримати дохід від вкладень коштів в короткострокові проекти.

Якщо ви вирішили інвестувати свої активи на тривалий період, то такий спосіб вкладень називається довгостроковим. Він вважається найбільш ризикованим. Ви не можете передбачити, що стане з вашим підприємством через 3 — 5 років.

За цей період велика ймовірність настання різних подій, в тому числі несприятливих: економічна криза, стихійні лиха або просто ваші особисті проблеми, що не дають займатися вашим бізнесом.

Управління довгостроковими інвестиціями має на увазі високий ризик, і відповідний дохід у разі позитивного обороту подій. Дане вкладення більш притаманне досвідченим інвесторам, які впевнені в своїх силах і мають резервні фонди на розвиток компанії.

Відмінності в управлінні фінансовими та реальними інвестиціями

Інвестор, який бажає вкласти свій прибуток у грошові проекти, тим самим реалізує фінансові інвестиції.

приклад: ви в якості фізичної особи поклали гроші в банк під відсотки. Якщо підприємець вніс частину капіталу в акції товариств, то він також займається фінансовим інвестуванням.

управління даним видом інвестування має на увазі контроль за вкладенням грошових активів в:

 • цінні папери;
 • валютний ринок;
 • депозити;
 • піфи та інше.

реальне інвестування включає:

 • покупку нерухомості, техніки;
 • вкладення матеріальними активами (власним обладнанням).

Іншими словами, якщо ви готові вкласти кошти в придбання земельної ділянки або майнового комплексу, то станете учасником процесу реального інвестування.

Інвестиційний менеджмент фінансових активів-це частіше управління короткостроковими проектами. Купівля великих об’єктів входить в довгострокове інвестування.

Управління портфелем інвестицій і прямими вкладеннями

Якщо ви вирішили вкласти гроші в щось одне, то це прямі інвестиції. Наприклад, вами куплений пакет акцій однієї компанії. Тоді дохід буде складатися лише у відсотках, отриманих від продажу цінних паперів.

Даний підхід до інвестування досить консервативний і нераціональний. Зате в цьому випадку ви можете визначити приблизний дохід, а у випадку з банківським вкладом, і зовсім знати кінцеву суму прибутку.

Інша справа, коли ви вкладаєте кошти в різні напрямки, тобто займаєтеся портфельним інвестуванням. Наприклад, капітал можна розподілити між купівлею облігацій, часткою в піфах і придбанням земельної ділянки.

Ви, таким чином, збираєте портфель з різних джерел, які в подальшому принесуть прибуток. Даний вид інвестування вигідніше, так як дозволяє отримати максимальний дохід.

Управління портфельними вкладеннями-вкрай складний процес. Кожна дія має бути продумано до дрібниць, якщо інвестор бажає залишитися в плюсі і отримати високі відсотки. Даний вид інвестування більше підійде досвідченим керівникам, які відчувають тонкощі ринку і здатні діяти мобільно, в будь-який момент помінявши об’єкти вкладень.

Як правильно контролювати пасивні та активні інвестиції

Пасивний вид інвестування полягає в тому, що ви вклали свої грошові кошти і забули про них на якийсь період часу. Ви впевнені, що капітал принесе дохід, і зможете зняти відсотки після закінчення, наприклад, банківського вкладу.

Даний вид інвестування не вимагає певних витрат власного часу: кошти накопичуються самі по собі без вашої участі. Дохід від такого виду діяльності маленький, але стабільний.

Інвестуючи на короткостроковій основі в цінні папери, валютний ринок, одночасно змінюючи інструменти заробітку, – це ознака активних вкладень. Ви постійно в пошуку прибутку і намагаєтеся отримати максимальний дохід за короткий період. У цьому випадку важливо мати витримку, щоб не втратити всі кошти. Даний спосіб інвестування досить ризикований. Він вимагає великих знань і агресивного настрою інвестора.

Функції управління активними інвестиціями займають почесне місце в діяльності організації. Саме на їх основі будується майбутнє перспективної фірми і накопичується її капітал.

Кошти приватного інвестора та підприємства

інвестиції можуть здійснюватися на рівні:

 • держави в цілому;
 • окремих регіонів;
 • юридичних осіб;
 • приватних інвесторів.

Головна відмінність інвестування капіталу підприємства та окремої особи полягає в обсязі коштів. Принципи і завдання інвестування залишаються ті ж. Вкласти максимально ефективно і отримати прибуток-головні критерії при виборі інструментів заробітку.

корпоративне управління інвестиціями фірми-це більш глобальний процес, над створенням якого трудиться часом кілька десятків людей (якщо це велика організація). Так як суми фігурують великі, то і об’єкти для вкладень тут більші, а дохід відповідний.

Приватна особа більш обмежена у виборі інструментів інвестування. Дохід від таких угод менш істотний. Але незважаючи на це, управління капіталом окремої фізичної особи – це теж складний процес, що вимагає чималих знань і підготовки. В якості такого інвестора ви берете всюВідповідальність за результат угод на себе або довіряєте його професіоналам за плату.

Управління інвестиціями вимагає ретельної вправності на будь-якому рівні: від державного управління інвестиціями до контролю вкладень окремої людини. Роль відіграють масштаби угод і інструменти вкладень.

Ефективність використання власного капіталу та позикових коштів

Управління інвестиціями на підприємстві дозволяє використовувати не тільки власні активи, а й позикові кошти для отримання прибутку. Тут важливу роль відіграє показник рентабельності, який розраховується так: позикові кошти/обсяг інвестицій. дане значення виражається в процентному співвідношенні.

Залучення кредитних грошей для підвищення рентабельності-важливий аспект в управлінні інвестиціями. Якщо вам вдалося оформити позику і з його допомогою збільшити доходи фірми, то ви грамотний і перспективний керівник.

Важлива умова – щоб отриманий прибуток покривала відсотки кредитних коштів. Якщо воно дотримано, то фірма виграє. основне правило при використанні позикових коштів-ви повинні бути на 100% впевнені в тому, що прибуток з них покриє не тільки суму кредиту, але і відсотки.

Облік рентабельності бізнесу в сукупності зі ставкою по кредиту вимагає багатьох розрахунків і прогнозів на майбутнє. Якщо у вас немає можливості використовувати банківську позику в якості доповнення до прибутку, то ви можете вдатися до короткострокового вилучення з обороту активів і вкладення їх в прибуткові угоди.

Але тут потрібно бути вкрай акуратним. Дана дія при найменшій помилці може порушити нормальний процес розвитку фірми і доставити деякі клопоти.

Ази управління інвестиціями

Існують деякі принципи, які беруться за основу при управлінні активами.

вони включають:

 • вчинення таких дій, які допоможуть прийняти рішення більш швидко;
 • збір і підготовку певного обсягу необхідних матеріальних витрат;
 • розвиток організації за прискореною програмою;
 • зниження ризиків і зростання прибутку;
 • підтримка ліквідності капіталу, вкладання вирученої з нього прибутку в нові проекти;
 • своєчасна модернізація виробництва і збільшення активних продажів;
 • безперервність управління і постановка нових завдань;
 • швидке реагування на ситуацію, що склалася на ринку;
 • регулярний аналіз ніші ринку і фінансових показників фірми.

Сучасні реалії не дозволяють фірмам розвиватися повільно. Для отримання якісних результатів своєї роботи інвестор повинен діяти інтуїтивно, швидко реагувати на найменшу зміну в економічній сфері і приймати грамотні рішення.

Пошук альтернатив для малодохідного проекту-ще один важливий аспект. Якщо інструмент інвестування можна замінити іншим, більш прибутковим, досвідчений інвестор не упустить такого шансу.

Завдання інвестиційного менеджменту

Перед тим як почати інвестувати, необхідно зрозуміти, для яких цілей це робиться. Після їх визначення, важливо поставити перед собою завдання, які потрібно виконати в процесі капіталовкладення.

до загальних завдань управління інвестиціями відносяться:

 • отримати максимальний прибуток в поточному періоді;
 • по можливості виключити всі існуючі ризики;
 • по максимуму збільшити ліквідність всіх наявних активів( капітал повинен працювати);
 • замінити всі малодохідні проекти або не приносять прибуток, більш ефективними;
 • закупити потрібне обладнання та матеріали в достатній кількості;
 • правильно співвіднести баланс між потребами фірми і її шансами на отримання прибутку.

Даний перелік відноситься не тільки до поточних рішень. Завдання виконуються як на короткостроковій основі, так і в тривалій перспективі. Максимальне дотримання ним в процесі управління інвестиціями допоможе якісно розподілити кошти фірми і вийти на новий рівень.

Яку стратегію вибрати

основних стратегій управління інвестиціями всього три:

 • класична( консервативна);
 • помірна;
 • агресивна.

консервативний вид інвестицій має на увазі вкладення грошей в малоприбуткову сферу. Дохід – до 20% річних. Ризик втратити вкладені кошти практично дорівнює нулю.

сюди відносяться:

 • депозити;
 • купівля державних облігацій;
 • страхові програми.

помірна політика управління інвестиціями дозволяє заробити до 50% на рік. Тут розглядаються більш прибуткові об’єкти із середнім ступенем ризику (це означає, що є ймовірність і втратити частину вкладень при неграмотному підході).

можна інвестувати в:

 • акції;
 • валютний ринок;
 • перспективні стартапи.

агресивний вид інвестування – найприбутковіший. Тут є можливість заробити до 1000% річних! однак, є така ж ймовірність залишитися взагалі без грошей.

Ця політика управління підійде інвестору з витриманою психікою і надкрупними доходами. Велика волатильність ринку відразу ж поглине дрібний капітал.

до розглянутих інвестицій відносяться вкладення в:

 • фінансові піраміди;
 • неперевірені стартапи;
 • нові технології.

Найбільш сприятливий метод управління інвестиціями-поєднання консервативного і агресивного. Наприклад, ви можете на 80% капіталу закупити облігацій, а на решту – акції нових товариств на фондовому ринку.

Етапи управління вкладеннями

управління інвестиціями на підприємстві є непростим процесом, який включає в себе наступні обов’язкові кроки:

 • аналіз попередніх інвестицій (розглядається їх ефективність: прибутковість, терміни, об’єкти);
 • прогноз майбутніх цілей (з урахуванням аналізу);
 • вибір об’єкта інвестування (цінні папери, нерухомість, дорогоцінні метали);
 • внесення поправок до проекту на етапі розрахунків показників;
 • вивчення можливих наслідків;
 • контроль за капіталом під час його обороту з метою інвестування.

Всі дії повинні відбуватися послідовно, скачки через деякі з них не допускаються. Інвестору необхідно ретельно вивчити всі зроблені розрахунки: найменша помилка в подальшому може спровокувати втрату вкладених грошей.

Якщо відчуваєте, що упустили якийсь момент на попередньому кроці, ніхто не забороняє повернутися і внести зміни. Краще вчасно помітити помилку, ніж потім закривати весь проект.

Прогнозування-один з найважливіших етапів. Воно дозволяє дізнатися, якою буде прибутковість інвестицій і як вона відіб’ється на підприємстві. Необхідно розглянути кілька варіантів розвитку подій, включаючи і несприятливі.

Що включає управління ризиками інвестицій

Не можна на 100% спрогнозувати результат діяльності підприємства. Будь-які, навіть найретельніші розрахунки, можуть привести до великих втрат через зовнішню обстановку в країні, змін в законодавстві або збої в роботі виробництва. Це і називається ризиками.

Для того щоб отримати максимальний прибуток, інвестори часто йдуть на ризик. Це важливий аспект, який зустрічається у великої кількості підприємств. Результатом може стати велика виручка або вихід в мінус.

Важливо розуміти, що чим більшу рентабельність для підприємства обіцяє проект, тим більше ризиків він в собі несе. Йти на можливі великі втрати може собі дозволити лише досвідчена фірма, що має резервний запас коштів або представлена на ринку розгалуженою мережею.

Ризик виправданий тільки в тому випадку, якщо за результатами операції інвестор зможе вийти на новий рівень. Якщо проект обіцяє просто принести середній прибуток, то і не варто включати його в свою діяльність.

Ризики існують завжди і скрізь, а тому на етапі планування інвестицій необхідно ретельно вивчити наслідки всіх варіантів розвитку подій.

Моніторинг вкладених коштів

Вклавши кошти з метою отримання прибутку, інвестор може забути про них тільки при консервативній системі управління інвестиціями. Якщо вами відкритий депозит в банку, то ви не зможете змінити його умови до закінчення терміну дії. Це можна зробити тільки з втратою відсотків за поточним вкладом.

Якщо ж інвестор розподілив свій капітал за різними вкладеннями, то потрібно мало не щодня відстежувати ефективність інвестицій. Для цих цілей на підприємствах створюються цілі відділи і набираютьсяКваліфіковані співробітники.

Моніторинг інвестицій передбачає постійне порівняння прибутковості від різних інструментів і своєчасну зміну об’єктів вкладень. коли інвестор помітив, що акції якоїсь компанії пішли на спад, то він їх продає і купує більш вигідний пакет.

Моніторинг необхідний для ефективного капіталовкладення. Він дозволяє отримувати прибуток по максимуму і робить кошти підприємства більш ліквідними.

Активи фірми постійно вкладаються в найрізноманітніші проекти. Якщо якийсь з них перестає приносити початковий прибуток, його тут же виключають з інвестування. На його місце знаходиться більш вигідний по грошах об’єкт.

Інвестуємо ефективно

ефективність управління інвестиціями аналізується двома способами:

 • динамічним;
 • статистичним.

Перший спосіб допомагає вивчити всі показники, які спрогнозують подальший рух капіталу. На основі отриманих значень обчислюється ефективність запропонованого проекту. Якщо ризик перевищить прибутковість, то обраний спосіб інвестування буде відхилений.

Статистичний аналіз бере до відома показники участі в більш ранніх проектах. Порівнюються всі характеристики попередніх вкладень і їх результати. Підсумком аналізу стає сформований перелік тих об’єктів інвестування, які приносили максимальний прибуток при малих ризиках.

оцінка інвестицій зазвичай включає огляд наступних понять:

 • прибутку;
 • ризиків;
 • кредитного відсотка(якщо використовувалася позика);
 • рівня інфляції;
 • періоду.

Інфляція і ризики часто об’єднуються в консервативному вигляді інвестування. Тут важливо передбачити, щоб рівень знецінення валюти не перевищив відсотки за депозитом, інакше такий спосіб вкладень принесе тільки збитки.

Чим займається фонд інвестицій

Кожне велике підприємство має спеціальний фонд для здійснення інвестицій. Це сукупність засобів, призначена саме для вкладень.

вона з’єднує засоби:

 • власні (прибуток за певний період або оборотні активи);
 • залучені (це інвестування в підприємство: продаж акцій або безоплатна допомога з державного бюджету);
 • позикові (кредит, лізинг або продаж облігацій).

Сукупність всіх вищевказаних коштів розподіляється між прибутковими проектами. Такий фонд сприяє швидкому накопиченню коштів для їх подальшого обороту.

Важливо враховувати, що компанії буде важко обійтися без залучених або позикових коштів. Якийсь час можна існувати на власні кошти, але надалі таке підприємство буде приносити збиток.

Інвестиційний фонд підприємства концентрує саме той капітал, який можна в будь-який момент відправити в інші проекти. Його наявність гарантує, що фірма буде розвиватися, а її чистий прибуток буде тільки збільшуватися.

Що повинен вміти інвестор

щоб заробляти гідний дохід з власного капіталу, необхідно:

 • розуміти ринок;
 • бачити взаємозв’язок між економічними подіями і показниками ринку;
 • ретельно вивчити галузь, в якій представлено підприємство;
 • 6. Вміти прогнозувати рентабельність і ризики.

По більшій мірі даний перелік відноситься до інвесторів, які дотримуються портфельних інвестицій. Їм необхідно володіти не тільки всіма знаннями, що сприяють ефективному управлінню капіталовкладеннями, а й володіти іншими якостями, спрямованими на модернізацію власного виробництва.

Інвестор повинен вміти використовувати не тільки власні кошти, але залучені (зовнішні). Капітал фірми може підтримувати стабільний невеликий дохід, і тільки з позиковими коштами можна вийти на новий рівень, а також розвинути свій бізнес.

Власник капіталу повинен не просто займати якусь нішу ринку, але і постійно розвивати власний кругозір. Це сприяє модернізації технологій і корисним нововведенням. Грамотний інвестор завжди знаходиться в роботі, його фірма ніколи не зупиняється на поточному рівні доходу. А інвестиції допомагають для цих цілей примножити капітал.

Чим займаються посередники

У тих випадках, коли інвестору ніколи займатися власними фінансами або не вистачає для цих цілей знань і досвіду, він звертається до посередників для кваліфікованої допомоги. Так чинять як приватні особи, так і різні підприємства.

Посередницькі фірми на ринку інвестицій-це цілий бізнес, який існує вже кілька років. Популярність його тільки зростає, так як багато хто хоче отримувати дохід вище банківських відсотків, але не знають, як це робити.

посередники за певну комісію пропонують послуги:

 • управління вашим рахунком (для фізичних осіб-індивідуальний інвестиційний рахунок);
 • вибору об’єктів інвестицій;
 • виділення персонального менеджера для консультацій клієнта по кожній угоді.

Дані послуги надають спеціальні брокери або інші організації, що мають штат професійних співробітників. Останні підберуть для вас найбільш вигідний портфель інвестицій і будуть здійснювати операції.

Суть довірчого управління інвестиціями в тому, що брокери керують величезними сумами, що складаються з коштів всіх клієнтів. Даний капітал бере участь на фондовому ринку або шляхом іншого інвестування.

За рахунок того, що сума велика, прибуток теж виходить немаленька. Укладаючи договір, ви маєте право вибрати найбільш прийнятні умови. Наприклад, можна підібрати угоди з гарантованим доходом.

Сьогодні послуги посередників пропонують багато банків або окремі компанії. Вони економлять ваш час і дозволяють займатися своїми справами, не переживаючи за вкладені кошти.

Поради інвесторам

для грамотного управління своїми інвестиціями в росії дотримуйтеся наступних рекомендацій:

 • щоб отримати високий дохід при середньому рівні ризику вкладайте більше 60% капіталу в консервативні інвестиції;
 • залучайте незалежних грамотних експертів для аналізу проектів;
 • вивчайте показники в динаміці (якщо якийсь показник пішов на спад, це не означає, що потрібно згортати проект. Можливо, в минулому це значення піднімалося, а значить, і в майбутньому може бути підйом);
 • виберіть для себе найбільш прийнятне співвідношення “ризики-прибутковість”;
 • не бійтеся інвестувати і робити помилки. Ваш власний досвід виведе вас у потрібне русло;
 • не вірте проектам, які обіцяють високі відсотки при нульовому ризику. Довіряйте лише конкретним цифрам;
 • при можливості вдавайтеся до послуг посередників.