Звірі і птахи, яких утримують у неволі, поділяються на два типи. Одні – цікаві нам в якості джерела смачного і, найчастіше, дієтичного м’яса. Сюди можна віднести свиней, кіз, курей, гусей, качок, індиків і так далі. Інші – містяться в декоративних цілях, за дуже рідкісним винятком. До таких можна віднести кішок, собак, папуг, голубів і т. д. Сьогоднішня ідея сільськогосподарського бізнесу буде присвячена птиці, яка хоч і відноситься до загону курячих, але в більшості випадків міститься в декоративних цілях. Мова піде про зміст, розведенні і вирощуванні павичів.

Так, павичі – це теж «курки», тільки в більш ошатною одязі. Тому з них рідко готують суп. Набагато частіше їх заводять будинку, щоб просто милуватися їх неймовірним оперенням і дивувати гостей, не очікують побачити нічого подібного. Батьківщина цих величних птахів – острів Шрі-Ланка і Індійський півострів. Там вони живуть в дикій природі, серед чагарникових заростей і в місцевих лісах. Але, незважаючи на своє південне походження, ці птахи непогано пристосовуються до більш суворого російського клімату. Здатні переносити несильні морози. Рідко хворіють. Тому їх нерідко містять будинку, а підприємці заробляють хороші гроші, створюючи павині ферми.

Важливий момент. Якщо ви вирішили зайнятися бізнесом з розведення павичів, ви повинні знати наступне. Повністю дорослими і здатними давати потомство павичі стають тільки до третього року життя. Тобто, якщо ви вирішите придбати пташенят або ж павині яйця, вам доведеться почекати не менше трьох років, перш ніж ви отримаєте потомство. Відбити ж всі витрати на будівництво ферми, купівлю птахів, корми та інше вдасться не раніше, ніж через п’ять-шість років після запуску. Це пов’язано з тим, що знамениту красиву забарвлення самці павичів (яких найбільш часто купують в декоративних цілях) набувають тільки до трирічного віку.

Виходить, що розведення павичів – це перспективний, але досить довгостроковий бізнес. В неволі, найчастіше, містять звичайного павича, а також його різновиди, що включають у тому числі – білого павича. Цей підвид особливо цінується серед покупців за свою красиву білу забарвлення. Але і звичайний павич зі звичним чорним оперенням теж вельми високо цінується у клієнтів. Його роздрібна ціна – від 3000 до 30 000 рублів. Ж білі павичі можуть досягати в ціні 100 000 карбованців за одну птицю.

Все це робить розведення павичів дуже привабливим бізнесом. Далі розглянемо основні питання змісту і розведення цієї птиці.

Зміст павичів у вольєрах. Перше, що потрібно усвідомити – павичів не можна утримувати разом з іншими птахами. Причина проста – павичі можуть бути дуже агресивними до родичів. Тобто, вони можуть просто розклювати інших пернатих, що живуть по сусідству. Тому у кожної сім’ї павичів (самець і кілька самок) повинен бути власний вольєр. Ідеальний варіант «загороди» – це просторий вольєр, поєднаний з сараєм-пташником. Вольєр складається з фундаменту, на який ставиться каркас майбутньої «клітки». Далі на каркас «натягається» нержавіюча сітка. Вона повинна бути досить дрібною (діаметр вічка не більше 1.5 сантиметри), щоб через неї у вольєр не пролізла яка-небудь живність.

Висота вольєра – близько 3 метрів. Площа розраховується наступним чином – 3 м2 на одну дорослу птицю. На дно стелять десятисантиметровий шар річкового піску, а зверху насипають тонкий шар дрібної гальки. Вона необхідна птахам для перетравлення твердої їжі. Крім вольєра, павичам необхідний пташник. Це такий сарай з гніздами і насестами. Щось схоже фермери використовують при вирощуванні курей. Тільки розміри сараю для павичів повинні бути трохи більше. Цей сарай-пташник з’єднується входом з вольєром. Щоб птахи могли вільно виходити на вулицю й заходити назад.

І в пташнику, і в вольєрі необхідно встановити сідала. Це важливо, так як павичі в дикій природі воліють спати і відпочивати на гілках дерев. Сідала потрібно розташовувати на висоті близько 1.5 метра від землі. У пташнику потрібно спорудити гнізда. Можна використовувати будь-які відповідні предмети – дерев’яні ящики, плетені кошики, автомобільні покришки. Всередину гнізд потрібно постелити солому.

Годування павичів. Найголовніше – їжа повинна бути свіжою і чистою. А годівниці потрібно постійно мити і дезінфікувати. Також слід стежити за наявністю та чистотою води. У дикій природі павичі харчуються в основному зерновими. Але в неволі їх раціон може бути набагато різноманітніше і багатше. Крім зерна, їх годують вареною картоплею, тертими овочами, зеленню. Годування птахів проводять двічі на день. А в сезон линяння і розмноження додають ще один прийом їжі. За добу дорослий павич з’їдає близько 500-600 грам їжі. Дві третини раціону – це зелень.

Розведення павичів. Як вже було сказано вище, статевої зрілості павичі досягають у трирічному віці. Період розмноження припадає на весну-літо. Кожна самка павлина зазвичай відкладає від 5 до 12 яєць. Після того, як пташенята вилупилися, їх разом з «павлинихой» відсаджують в окремий вольєр з укриттям від негоди. Це дозволить зберегти весь виводок. Що стосується годування пташенят, то з перших же днів життя вони вживають в їжу кукурудзяне борошно, пшоно, моркву, зелень, а також сир і варені яйця.

По досягненні місячного віку, починають годувати пташенят комбікормом, а до полуторамесячному віком їм починають давати зерно.

Реалізація. Після того як ви отримаєте популяцію дорослих красивих павичів, потрібно тільки знайти покупців на цих птахів. У цьому вам допоможуть тематичні сільськогосподарські форуми, виставки, пташині ринки. Можна дати оголошення в газети або на спеціальних сайтах (наприклад, на АВІТО). Потрібно розуміти, що заробляти можна різними способами. По-перше, це продаж дорослих птахів. Ціна від 3000 рублів (за молодих полуторагодовалых павичів) і більше. По-друге, це продаж пташенят. Ціна залежить від віку і породи.

По-третє, це яйця. Ціна – близько 700 рублів за кожне. І, по-четверте, це перо. Під час линьки павичі скидають багато красивих пір’я. Покупців на них знайти не так вже й складно. Люди, які займаються виготовленням одягу, аксесуарів, предметів інтер’єру і т. д., будуть раді придбати незвичайний декор для своїх виробів. І ще – ви можете влаштувати невеликий павичеве зоопарк (платний), куди зможуть прийти всі бажаючі, щоб побачити цих величних птахів.

Крім повноцінного «виробничого» процесу, ви можете зайнятися тільки вирощуванням молодих павичів до дорослого віку. Тобто, купувати полуторагодовалых, тримати їх протягом півтора років, і продавати за ціною дорослих птахів. Якщо обсяги будуть великими, можна непогано заробити. Залишається тільки вибрати те, що підходить саме вам.