Досить часто єдиним способом вийти компанії з кризи є або інвестиції, або епатажний маркетинг. Інвестори не завжди знаходяться, а от застосувати епатажність ніхто не заважає. Можна назвати це щось на зразок резервного варіанта, коли всі інші вже перестали виправдовувати себе і коли втрачати вже просто нічого.

Що ж таке взагалі епатажний маркетинг? Почнемо з поняття епатаж – це скандальна, шокуюча умисна витівка, яка не відповідає нормам закону, права, моралі і проводиться з метою залучення уваги. А в більш вузькому сенсі слова – порушення будь-яких загальноприйнятих норм. І коли споживач бачить таку рекламу, він автоматично загострює на неї увагу, оскільки вона не відповідає моральним нормам. І вже не так важливо – захоплюється він їй чи тремтить від гніву потрібний ефект отримано.

Відповідно, епатажний маркетинг – це скандальна реклама, яка повинна привернути увагу до певного товару. Найяскравіший приклад – реклама з нецензурною лайкою.

Епатажний маркетинг часто називають лише різновидом партизанського маркетингу, натякаючи на його малобюджетність. Але це не відповідає дійсності. Дуже часто епатажність вимагає значних витрат, особливо якщо це стосується відеореклами.

Ризики. Про ризики у випадку з епатажним маркетингом, слід говорити в першу чергу. Якщо партизанський маркетинг, або виявлений прихований маркетинг просто викликають роздратування, то епатажний загрожує тим, що певні категорії покупців можуть взагалі відмовитися від продуктів компанії.

Наприклад, у тому випадку, якщо реклама буде нести дискримінаційний характер за расовою, статевою, віковою чи іншою ознакою. Більш того, дуже часто епатажна реклама забороняється для показу по телебаченню. Звичайно, в еру інтернету це не проблема, але все-таки частина аудиторії просто втрачається. У підсумку виробник реклами знаходиться між молотом і ковадлом – з одного боку покупці, яких епатажність може не тільки залучити, але і відштовхнути. З іншого боку – законодавство, яке може визнати рекламу незаконною і заборонити її (тобто гроші будуть викинуті даремно). Саме з цих причин сьогодні епатажної реклами практично немає, а якщо і зустрічається, то в надто спрощених варіантах. Хочете переконатися – подивіться на YouTube ролики за запитом «заборонена реклама».

Вигода. Звичайно, при таких недоліках ніхто не став би займатися епатажним маркетингом, якби не величезна вигода. У чому ж вона полягає? Ефективність.

Якщо говорити метафорично, то звичайна реклама – це вибух гранати, а епатажна – атомна бомба. І чим різкіше буде така реклама, тим сильніший ефект. Особливо яскраво вона буде виглядати в рекламному блоці по телебаченню на тлі своїх конкурентів.

Ще одна важлива сторона епатажного маркетингу – пам’ять. Припустимо, відома компанія лише на початку свого існування випустила епатажну рекламу, а потім переключилася на більш традиційні види маркетингу. Тим не менш згадувати її завжди будуть саме з тієї першої, епатажної реклами. Крім того, така реклама практично не втрачає актуальності з часом.

Навіщо? Тепер, коли ви оцінили переваги та недоліки епатажного маркетингу, давайте відповімо на питання – навіщо він потрібен?

Для дрібного бізнесу епатажна реклама необхідна, щоб виділитися на тлі інших конкурентів. Так, саме дрібний бізнес в цьому випадку ризикує сильніше всього. Але у разі успіху, такий дрібний бізнес здатний досить швидко стати великим бізнесом.

Для великого бізнесу епатажна реклама необхідна для того, щоб розворушити публіку. Уявіть собі якусь солідну фірму. А тепер подумайте, якою вона справить ефект якщо випустить різку рекламу, критикує якусь сферу суспільства. Так, відразу ж підніметься хвиля критики. З іншого боку інтерес публіки до компанії зростає.