Економіка будь-якої країни схожа на хвилю, за кожен новим підйомом слід неминучий спад. Іноді він буває невеликим, але іноді дуже відчутним. Саме такі великі спади ми і називаємо кризами. Будь-який бізнес під час чергового спаду сильно страждає – втрачає постійних покупців, не може утримувати великий штат співробітників, перестає бути рентабельним. Але, в той же час – будь-яка криза це, в першу чергу, люди. А значить, чим краще під час чергового спаду проявить себе кожен учасник трудового колективу, тим і вся компанія успішніше подолає кризовий час.

Саме тому проводиться все більше семінарів на тему психологічного аспекту фінансової кризи. І їх дуже важливо враховувати в першу чергу керівникам невеликих компаній, які знаходяться в зоні підвищеного ризику.

Психологія працівників. Найголовніше почуття, яке починає відчувати ваш співробітник, при згадці кризи – страх скорочення. Це почуття буде наскільки обволікати його, що при виконанні будь-якої роботи, він буде думати тільки про це. А значить, його ефективність буде дуже сильно страждати. Меншою мірою сюди відноситься страх зменшення, або затримки зарплати.

Боротися керівнику з цим складно, але можна. Найголовніше – не намагайтеся приховати правди. Якщо ви знаєте, що доведеться тимчасово затримати зарплату – так і скажіть про це на нараді. Попросіть проявити розуміння, а також розкажіть про терміни виплати.

Складніше ситуація, коли необхідно розповідати про скорочення штату. Це одна з найболючіших тем, але її також необхідно озвучувати, не можна, щоб людей скорочували раптово. Просто відразу говорите, що буде скорочено, наприклад, 2 людини, не більше. І вже потім, коли ви й справді скоротіть цих двох, решта зможуть перебувати у відносному спокої.

Також врахуйте, що при зниженні зарплати, багато хто з ваших працівників захочуть підшукати нове місце роботи. Тому намагайтеся частіше влаштовувати спільні наради і пояснювати своїм працівникам, що фінансова криза торкнулася не тільки вас – у решти ситуація не краще. Дуже добре буде, якщо ви зможете навести конкретні цифри, а не бути голослівним.

Психологія керівників. Фінансова криза для керівника компанії це стрес набагато більший, ніж для його працівників. Адже на відміну від працівників він втратить не просто роботу, а все, що має.

Перше бажання будь-якого керівника при фінансових утрудненнях – взяти кредит, щоб покрити недостачу. Але це далеко не найкращий вихід. Задумайтеся, якщо криза затягнеться на кілька років, як ви потім зможете віддавати цей кредит?

Друге бажання – негайно почати скорочувати людей. Це правильна думка, але не поспішайте з її виконанням. Вибір – кого скорочувати має бути обдуманою. Адже навіть такий банальний питання – скорочувати молодого співробітника або досвідченого – не так вже й однозначна. Так, молодий – це перспектива на майбутнє. Але в той же час він часто буває недостатньо досвідчений. З іншого боку, при скороченні досвідченого працівника, постраждає мораль інших людей, що давно працюють у вашій компанії.

Найголовніше у фінансовій кризі для керівника – не поспішати з прийняттям важливих рішень. Якщо продажу продукції сьогодні впали нижче плінтуса, це зовсім не означає, що завтра вони не злетять до небес. Просто намагайтеся працювати строго під ринок, не випускаючи зайвого. Купили сьогодні 5 штук вашого товару – завтра поставте в магазини ці ж 5 штук.

І ще – запам’ятайте, ні кредити, ні особисті заощадження не зможуть врятувати потопаючу компанію. Створіть для себе стабілізаційний фонд. Гроші, які ви ні за яких обставин не будете витрачати. Там повинна бути досить велика сума, щоб жити в тому випадку, якщо все-таки не зможете втриматися на плаву. Не жертвуйте всім, заради підтримки життя вмираючої компанії. Адже криза скінчиться, і навіть якщо ваша компанія виживе, у неї не буде засоби, щоб діяти на ринку нарівні з конкурентами.