Прихований маркетинг – один з найефективніших видів реклами. В першу чергу це пов’язано з тим, що людина не сприймає його як рекламу. Дуже часто прихований маркетинг плутають з вірусним і партизанським маркетингом, але необхідно засвоїти, що незважаючи на загальну схожість, це три різні види маркетингу, які потрібно розглядати окремо.

Говорячи простою мовою, прихований маркетинг – це реклама товару або послуги, яка передається не з рекламного джерела. Іншими словами, почувши подібну інформацію людина буде сприймати її як правду, а не як рекламну інформацію.

Що стосується “не рекламних джерел”, то це можуть бути як звичайні люди, так і заяви заслужених науковців, чиновників, знаменитостей. Але подається ця інформація не в рекламних роликах, а, наприклад, у звичайному інтерв’ю. Коли у людини, разом з іншими питаннями, питають – якою маркою косметикою він воліє користуватися. І коли інтерв’юється відповідає, то цей факт буде сприйматися не як реклама, а як особистий досвід, а значить і довіри до цих слів буде набагато більше.

Головна відмінність прихованого маркетингу полягає в тому, що так покупцеві не нав’язується якийсь товар, а значить і протидії не буде. Прихований маркетинг лише пропонує щось як варіант. А значить у покупця змінюється мотивація покупки того чи іншого товару.

До речі, цілком ймовірно, що зародився прихований маркетинг в Росії. У 1864 році бізнесмен Шустов, для того, щоб рекламувати свій тільки що з’явився у продажу коньяк найняв групу студентів, в завдання яких входило відвідувати питні заклади Москви і просити Шустовский коньяк. Якщо ж його не виявлялося, студенти відразу влаштовували бешкет та бійки. Чи варто говорити, що всього за кілька місяців продажу коньяку Шустова зросли в кілька разів? Адже не тільки всі господарі питних закладів знали про новий коньяку. Реклама про нього поширювалася і через газети, де писали про бійки з-за коньяку.

Найвідоміший сучасний приклад прихованого маркетингу в свій час застосувала компанія Sony Ericsson, для реклами нового телефону з хорошою камерою. Компанія найняла 60 акторів для роботи в 10 найбільших містах США. У завдання акторів входило ходити по місту і час від часу просити перехожих сфотографувати їх на мобільний телефон. І коли люди їх фотографували необхідно було розповідати, наскільки актор задоволений своєю покупкою, наскільки це хороший телефон і наскільки у нього хороша камера. Таким чином люди відразу сприймали подібні слова як особистий досвід.

А далі працює вже людська психологія та сарафанне радіо. В наступний момент коли людина або один з його знайомих постане перед вибором покупки нового мобільного телефону, він одразу згадає про цю історію з фотографією. Якщо не на свідомому, і на підсвідомому рівні.

Ще один приклад прихованого маркетингу – коли один з популярних блогерів на YouTube постійно одягається в одяг однієї і тієї ж марки, причому таким чином, що логотип цієї одягу завжди видно в кадрі. При цьому сам блогер за весь час виступу жодного разу відкрито не називає фірму і не рекламує її. І у людини створюється враження, що це не реклама, а просто особистий вибір блогера, якого він постійно дивиться.

Ризики. Здавалося б, прихований маркетинг – ідеальний спосіб продажу свого товару. Насправді будь-хто, хто обрав цей вид реклами, піддається численним ризикам.

По-перше, у багатьох країнах світу прихований маркетинг офіційно заборонений. По-друге, якщо не дотримувати обережність і стане відомо, що якісь слова є лише маркетингом, то це спричинить протилежну ситуацію, і споживачі почнуть ставитися до товару набагато гірше, ніж до проведення маркетингової компанії. До того ж наслідки поганого прихованого маркетингу загладити набагато складніше, ніж наслідки поганої реклами.

До речі, ще одне погане властивість прихованого маркетингу – його результати дуже складно передбачити. Ніколи не знаєш, яка ідея пройде добре, а яка буде зустрінута нерозумінням. Тому якщо ви зважитеся використовувати прихований маркетинг, то будете робити це тільки на свій страх і ризик.

Підсумок. Прихований маркетинг – це ефективний, але небезпечний спосіб впливу на покупців. Використовувати його потрібно дуже обережно і в невеликих масштабах. Але, з іншого боку, і відмовлятися від неї повністю не можна. Адже в разі успіху, прихований маркетинг можете перерости в вірусний маркетинг. А це вже зовсім інший рівень, як сприйняття покупцями, так і по своїй надійності.