Стратегічний менеджмент – один з головних аспектів діяльності компанії у всіх сферах: в рекламній, виробничої, комерційної та інших. Можна сказати, що стратегічний менеджмент диктує – в яку сторону розвиватися компанії далі. І якщо неправильно вибрати напрямок, то можна прогоріти вже в самому початку.

При розробці стратегічного плану компанії-початківця слід враховувати кілька важливих моментів.

Перед розробкою. Стратегічний план – це фактично фундамент, на якому тримається вся компанія. Якщо його не буде, то будь-який «вітер» на ринку буде вертіти нею на всі боки. Але перед розробкою стратегії необхідно чітко визначитися з метою і завданнями фірми. Цілі можуть бути різними – благодійність, отримання максимального прибутку, зайняття своєї ніші на ринку, нові технічні розробки. Завдання – це те, навіщо компанія буде досягати якихось цілей. Завдання можуть бути наступними – отримання особистої вигоди, допомога навколишнім, створення нової продукції. Саме цілі та завдання стануть основою вашої стратегії.

Дослідження. Як тільки ви визначилися зі своїми цілями і завданнями, а також з вибором послуг/товарів, які будете продавати, саме час приступити до дослідження ринку. Дуже важливо з’ясувати, наскільки буде прибутковим товар, який ви збираєтеся запропонувати і чи зможете ви з його допомогою досягти своїх цілей. На цьому етапі дуже важливо провести детальні соціологічні дослідження. Потрібно знати не тільки те, чи потрібний товар на ринку, але і скільки за нього готові заплатити різні верстви населення.

Розробка стратегії. Є декілька видів стратегії – агресивна, пасивна, доброзичлива і т. д. Для входу на ринок, де вже існує досить багато конкурентів найкраще підійде агресивна стратегія, коли ви відразу ж переходите до атаки своїх опонентів. Пропонуєте той же товар, але більш дешевий/якісний. Головний плюс такої стратегії – досить швидкий набір популярності і невеликі грошові витрати. Мінуси – якщо переваги вашого товару виявляться не такими привабливими, то ви лише даремно витратите свій час і гроші. До того ж, «старожили» ніколи не люблять агресивних новачків.

Пасивна стратегія підійде для входження на ринок, на якому відсутні будь-які конкуренти. Тобто атакувати просто нікого і у споживача не буде вибору, до кого звернутися, в разі необхідності.

Доброзичлива стратегія підійде для компанії, яка виходить на новий ринок, але при цьому має великий «запас міцності» – грошову подушку. Свій товар вона пропонує не як «краще, ніж у всіх інших», а як рівнозначну альтернативу. Цей тип експансії досить повільний, але і прогоріти з ним складно. До того ж він не вимагає великих фінансових витрат.

Але пам’ятайте, для кожного випадку стратегію необхідно розробляти індивідуально.

Розвиток стратегії. Слід пам’ятати, що навіть у разі існування документа, який розписує розвиток компанії на багато десятиліть вперед, його не слід дотримуватися дослівно. Більш того, будь-який стратегічний менеджмент передбачає мінливість. Іншими словами, вся стратегія компанії може змінитися через одного технічного винаходу.

І будь-який документ про розвиток на довгостроковий період повинен постійно змінюватися і доопрацьовуватися кілька разів на рік. Інакше будь-яка компанія перейде від ринкової економіки до планової, коли розвиток за планом набагато важливіше, ніж відповідність часу.