Найбільш прибутковим напрямком у сфері сільського господарства є птахівництво, а якщо конкретніше, то розведення курей як бізнес в домашніх умовах. При цьому курей можна тримати як для отримання прибутку з продажу м’яса, так і яєць. Розведення курей несучок сьогодні найбільш затребуване. Ці птахи досить швидко ростуть, а яйця починають нести вже 5 місяців. При підтримці потрібної температури і достатньому освітленні деякі породи курей можуть нестися круглий рік.

Забезпечити стабільний і високий дохід в даному напрямку бізнесу, можна при своєчасно оновленні поголів’я і налагодженому ринку збуту. З чого почати?

Перш ніж почати свій власний бізнес з розведення курей несучок, потрібно скласти бізнес-план з усіма прорахунками і покроковими напрямками. Бізнес-план, особливо грамотно складений, може посприяти отриманню інвестицій на відкриття малого бізнесу, наприклад. Отримати банківський кредит. Крім того, даний документ найчастіше передбачає всі проблеми, які можуть виникнути в процесі побудови власного бізнесу.

Бізнес-план, який складено правильно, повинен обов’язково містити в собі всі витрати на початкових етапах, а також можливий прибуток і період окупності вкладених коштів. Розведення курей як бізнес – досить прибуткова справа. При цьому займатися таким бізнесом може не тільки сільський житель, але і городянин, який проживає у приватному секторі, зрозуміло. Звичайно, в селі набагато простіше знайти вільний шматочок землі для побудови пташника.

Але і в місті, якщо у вас приватний будинок і є хоча б кілька соток вільної землі у дворі. Можна побудувати курник. Цим птахам не потрібно занадто багато місця. Головне – світло та тепло в зимовий час. Але варто відзначити. Що при невеликому пташнику і прибуток ваша буде не занадто високою. Якщо ви плануєте відразу великі обороти або в подальшому збільшення поголів’я, необхідно зареєструвати свій бізнес як індивідуальне підприємництво.

Вибір методу утримання. Існує два способи утримання курей:

• Клітинне. Потрібні стелажі для клітин, система поїльників і годівниць. Вам доведеться регулярно чистити клітки. Крім того, чималі капіталовкладення потрібні для купівлі матеріалів для стелажів і клітин. До того ж, якщо ви плануєте розводити саме курей несучок, то цей метод змісту менш підходящий.

• Покриття. Активність птахів добре впливає на якість їх яєць. Тому для утримання курей несучок більше підійде підлоговий варіант. А ще краще, якщо у курей буде можливість виходити на свіже повітря і пастися самостійно. Крім цього, при такому вмісті у вас є можливість самостійно готувати корми для птиці. Це може бути картопля, харчові відходи, коренеплоди. Якщо порівняти з клітинним способом утримання, то курей живуть в клітинах годують виключно комбікормом.

В залежності від того, який метод утримання курей ви виберіть, потрібно здійснити розрахунок витрат, які потрібні для облаштування курника. Суттєво збільшити обсяги початкових вкладень може купівля поїлок, годівниць і клітин промислового виробництва. Набагато дешевше вам обійдеться установка саморобних варіантів.

Облаштування пташника. Приміщення для утримання курей можна орендувати, купити або побудувати на своїй ділянці. Пристосувати під курник можна практично будь-сарай, головне – утеплити стіни. В такому випадку, витрати на будівництво пташника з бізнес-плану можна сміливо відкидати. Самостійно побудувати приміщення для проживання курей ви можете з дощок і шиферу, а також їх газосилікатних блоків. Варто зазначити, що блоки – найбільш дорогий матеріал для побудови курника, але при цьому таке приміщення буде якісним і довговічним. Найбільш простий варіант будівлі пташника:

• По кутах майбутньої споруди вкопують чотири дерев’яні колоди, так щоб висота курника була близько 2 метрів.

• Стійки з двох сторін зашивають дошками і покривають дахом. Щоб уникнути пролому даху під вагою снігу, краще зробити її скатної.

• У проміжок між дошками укладають утеплювач – дерев’яні тирсу, солому, хвою, сухе листя. Щоб у цієї живильної масі не селилися гризуни, її перемішують з вапном (в пропорції 1 частина вапна на 25 частин утеплювача).

• Підлогу можна залишити земляним, а з настанням холодів утеплити його. Спочатку шар утеплювача повинен бути 150 міліметрів. Через кожні 10-12 днів слід додавати по 50 міліметрів, так щоб до весни товщина утеплювача склала близько півметра. Процеси гниття, що відбуваються в органічному утеплювачі, будуть виділяти в навколишнє середовище додаткове тепло.

Не буде зайвим зробити в курнику вікна і штучне освітлення. Вкрай бажано робити вікна з південної сторони. Якщо планування ділянки дозволяє, то з східної сторони потрібно зробити лаз для виходу птахів на вулицю. Обов’язково в курнику повинна бути вентиляція. Їй може послужити звичайна кватирка або будь-який отвір, тільки його треба закрити сіткою від гризунів. Сідало потрібно будувати вздовж задньої сторони пташника. Поїлки та годівниці облаштовують вздовж бічних стін.

Гнізда для того щоб кури несли яйця можна зробити у вигляді полиць або дерев’яних ящиків. Тільки на них обов’язково необхідно настелити солому або сіно. Якщо ви плануєте містити багато курей, то і гнізд робіть побільше, щоб одночасно кілька курок могли нести яйця.

Придбання молодих курей. Ваш бізнес-план з розведення курей обов’язково повинен містити в собі певну кількість голів, необхідне для старту. Спочатку можна обмежитися парою десятків курчат. Варто відзначити, що на кожній ділянці розміром в 10 квадратних метрів можна розмістити не більше 20 голів, це при підлоговому утриманні. Якщо утримувати птицю вирішено в клітці, то в одній можна розмістити 5-7 голів. Крім того, вам знадобляться і півні. На 10 курей як мінімум один.

Визначтеся з породою. Якщо ви придбаєте яєчне поголів’я, то зможете будувати свій бізнес на реалізації великої кількості яєць. А якщо ви віддасте перевагу мясояичной породу курей, то зможете продавати ще й м’ясо. Якщо ви купите молодняк у двотижневому віці, то істотно знизити витрати. Але тут є ризик купити замість курки півня. Курей краще купувати у віці до 5 місяців, поки у них ще не почалася яйцекладка.

Розрахунок рентабельності і передбачуваного доходу від розведення курей в домашніх умовах.

Ключовим моментом бізнес-плану по створенню фермерського господарства для вирощування курей без сумніву є розрахунок рентабельності, терміну окупності витрат і можливого прибутку. Спробуємо розрахувати витрати на організацію господарства, що складається з п’яти десятків курей:

• Середня вартість двотижневого курчати 100 рублів. На купівлю п’ятдесяти курчат необхідно викласти 5 000 рублів.

• В середньому при змішаному годуванні курка з’їдає в рік 36 кілограм комбікорму або зерна. На все поголів’я піде 1800 кілограм. При середньоринковій вартості в 10 рублів за кілограм, витрати на сухі корми складуть в рік 18 000 рублів. Додамо сюди вітамінні добавки і премікси. У підсумку витрати вийдуть близько 20 000 рублів.

Без урахування витрат на будівництво пташника і його обладнання, в бізнес-план на утримання 50 курей несучок можна включити річний витрата у розмірі 20 000 рублів.

При грамотному догляді і збалансованому годівлі яйценоских породи курей можуть в рік нестися до 250 разів. Від 50 птахів можна отримати 1 250 десятків яєць. Оскільки домашні яйця дуже цінуються у покупців, то варто десяток близько 60-100 рублів.

Налагодивши стабільні канали збуту яєць можна від 50 курок отримати дохід від 75 до 125 тисяч рублів у рік. Відповідно річна прибуток від продажу яєць буде 55-105 тисяч рублів. Додаткову вигоду можна отримати від продажу курячого посліду, який є цінним добривом.