Цесарка – домашня птиця. Її батьківщина – Африканський континент. Найбільшою популярністю користується у Франції, Англії, Японії, Франції, ну і природно, в Африці. На смак м’ясо цесарки нагадує ніжну дичину, наприклад, куріпку, фазана або перепела. Сьогодні попит на цю пташку стрімко зростає і в Росії.

Основні місця збуту продукції при розведенні – це ресторани. Також вона непогано продається на ринках, і відповідно, через знайомих. Цесарку також називають царською пташкою. Ресторани часто купують її м’ясо, а потім продають його як дичину. Є кілька причин, за якими можна займатися розведенням цесарок:

• у цесарок сильний імунітет. Порівняно з курми та іншими сільськогосподарськими птахами вони менш болючі;

• мінімальні вимоги до догляду та утримання. Вони легко переносить спеку і мороз. Їсть все що дадуть і при цьому добре набирає вагу;

• цесарки мають екзотичним м’ясом з високими смаковими якостями;

• гиппоалергенные яйця. Багато експертів вважають їх більш корисними, ніж перепелині;

• красиві пір’я так само користуються попитом.

Цесарки корисні в господарстві. Вони знищують всіх комах, які є шкідниками, наприклад, колорадських жуків. При цьому на відміну від курей, не розгрібають грядки.

Дієтичні яйця і корисне м’ясо. М’ясо цесарок – одне з найбільш корисних. Жиру в його складі лише 1%, а білка 26%. Також вона багата мінералами і вітамінами. Тому м’ясо цих птахів відноситься до дієтичного.

Цісарські самі яйця дієтичні. Вони абсолютно гіпоалергенні, багаті на цинк, а на вітамін А, вони в 3 рази багатшими курячих. Так і за термінами зберігання цесаріние яйця перевершують інші види яєць. Терміни зберігання сягають до 5 місяців, притому умову, що буде дотримана температура зберігання від 0 до 10 градусів. Чимало важливий і той факт, що процес приросту цесариного м’яса відбувається дещо швидше, ніж у курей, вирощених у домашніх умовах на натуральних кормах (без добавок).

На 1кг приросту витрачається 3-3.4 кг корму. За три місяці вигульного утримання цесарки набирають вагу до 1,1-1,300 кг і вже готові до забою. До п’яти місяців темп приросту м’яса дещо знижується, але досягає свого максимального вибійного ваги 1,7-2 кг.

В забитій тушки м’яса на 15% більше, ніж у курки. Також варто відзначити і той факт, що м’ясо менш водянисте.

В яких умовах вирощувати царську птицю цесарку?

Хоч цесарка – це царська птах, вона комфортно живе в скромних умовах. Ці птахи досить прості в утриманні:

• невибагливі до їжі;

• менш болючі;

• відмінно пристосовуються до будь-якого кліматичного поясу.

Годувати їх можна всіма кормами, придатними для домашніх птахів, а так само харчовими відходами. Містити цесарок краще в загородах, з територією для вигулу. Цесарки летючі птиці, тому їх выгульную територію слід робити вольєрного типу. Або ж цесаркам необхідно підрізати крила. Місця нічліжки точно, такі як у курей. Головне, що потрібно пам’ятати, що вони не люблять сирих приміщень. Дана сільськогосподарська птиця легко переносить будь-які температури. Навіть в морози при -20 вона любить гуляти на свіжому повітрі.

Царський птах також послужить вам своєрідному знищувачем сільськогосподарських шкідників, в тому числі вони люблять поласувати колорадскими жуками. Цесарки на відміну від курей, не розгрібають грядки, тому їх сміливо можна випускати в город. Проводячи весь день на вигулі, ці домашні птахи повертаються на ніч в загони, ночують вони на високих сідалах. Щоб птахи завжди поверталися в загін самостійно, слід подбати про постійну наявність чистої питної води і корму в достатку.

У пташнику має бути розміщене багато сідало. Підлога в пташнику може бути і земляним, але його обов’язково потрібно покрити підстилкою з тирси, торфу, соломи, сіна або піску. Товщина настилу повинна бути від 5-7 см до 15 див. Споруджуючи сідала для птахів, приймете до уваги, що на 1 м ви можете розташувати до 6 голів.

Якщо ви будете розводити цих птахів для продажу яєць, то важливо запам’ятати, що нести яйця вони здатні з семимісячного віку, і відбувається це зазвичай до 14-15 годин дня. Виходячи з цього, мчать птахів рекомендовано не випускати з вольєра до цього часу, так як цесарки несуть яйця на підлогу, а не шукають для цього відповідне місце.

Цесарка зграйна птах, тому і триматися вони завжди разом. Розраховуючи кількість голів, врахуйте, що на одного самця припадає 5 самок. Важливий і той факт, що при розведенні цесарок зі знесених ними яєць ви отримаєте 40% самок і 60% самців.

При цьому висиджувати потомство варто довірити курям-наседкам, так як самі по собі самки полохливі. Або ж довірити цей процес можна інкубатору. Період несучості у середньому триває до півроку. Одна цесарка за цей період може знести 80-125 яєць. Після закінчення яйценосного періоду самок віддають на забій. Так як в наступний період продуктивність яйценосок падає, і для її поліпшення заводять новий молодняк.

Підвівши певні розрахунки (один самець на 5 самок), молодняк самців в 4-5 місячному віці також віддають на забій. У цьому віці м’ясо цісарських самців більш ніжне, але не менш корисно, ніж у дорослих самців і самок.

Мінімальні вимоги до раціону харчування. Протягом усього світлового дня цей вид домашніх птахів весь час знаходиться на вигулі. Якщо для вигулу у Вас надається птахам вільна територія, то про кормах необхідно подбає лише у вечірній час. Це можуть бути зернові мішанки, сухі цільні зернові суміші, різні види якісного комбікорму. Також при такому вмісті важливо забезпечити птицю питної чистою водою. Все інше, чого вони потребують, знайдуть самі собі. Це в основному трав’яний і тваринний корм. Сюди відносяться різні жуки і черв’яки.

При загонном розведення цесарок, необхідно забезпечити їх зеленим кормом (свіжоскошена трава) і знову-таки жуки, черв’яки. Дорослі особини при такому методі вирощування знаходяться на трьох разовому харчуванні. Причому, їжу їм треба давати в один і той же час, щоб уникнути паніки» серед зграї.

Так як в принципі ця птиця не вибаглива до їжі, їй можна згодовувати і харчові відходи. Підгодовувати птицю необхідно і кальцій містять продуктами. Це черепашки, крейда, річковий пісок. В середньому за один рік цесарка з’їдає:

• до 12 кг різної зелені;

• близько 3-4 кг тваринних кормів;

• 30-35 кг зернових або комбікормових кормів;

• до 2 кг мінеральних добавок;

• 4-5 кг коренеплідних кормів.

Вода в поїлках повинна бути чистою, міняти її слід 3 рази на день. А в холодну пору року вона повинна бути кімнатної температури (до 20 градусів). Це всі вимоги по догляду за цісарками. Як бачите, вони мінімальні.

Реалізація продукції. Цесарка – це вишукане м’ясо і відмінні гіпоалергенні яйця. Вони корисніше не тільки курячих яєць, але і перепелиних. Основний шлях збуту яєць це самостійна продаж за знайомим. Або ресторани, супермаркети, спеціалізовані магазини та ринки.

Основними покупцями царської птиці, як ми вже згадували, будуть різні ресторації. Такі страви вони подають в якості дичини. Також забиті тушки можна реалізовувати самостійно за своїм знайомим. Сьогодні ще досить важко знайти у вільному продажу цесаріние м’ясні вироби.

Тушку можуть взяти під реалізацію і супермаркети для розширення асортименту. Але при цьому ви повинні отримати всі нормативні документи про якість продаваного продукту. В іншому процес отримання документації такий же, як і при роботі з будь-якою іншою сільськогосподарською продукцією тваринного походження.

Прикраси з царських пір’я. Тепер, що стосується, збуту пера цесарок. На відміну від курячого, качиного і гусячого пера, перо цесарки неймовірно красиво. Зараз входять в тенденцію різного виду прикраси з пір’я цесарочек. Це і сережки, підвіски, і амулети. Загалом, все, що стосується біжутерії.

Пропонувати його на реалізацію можна в природному вигляді або подкрашенном. Місця збуту пера це магазини фурнітури для біжутерії. Також перо можна запропонувати в салони краси. Адже зараз став дуже актуальним стильний манікюр з використанням саме цісарського пера. Ну і само собою це галузь виробництва подушок, ковдр та іншої пір’яний продукції.

Так що можна сміливо робити висновок, що це безвідходний вид бізнесу, який не вимагає великих матеріальних і тимчасових витрат.

Плюси і мінуси вирощування цесарок.

Тепер перерахуємо всі переваги даної бізнес-ідеї:

• Перше і найважливіше – цесарки «морозостійкі». Ці птахи легко переносять морози до -20 градусів, при цьому додаткового підігріву вони практично не вимагатимуть, виняток молодняк.

• Менш болючі. Цей вид домашньої птиці практично не потребує додаткової вакцинації або спеціальної підживлення, для уникнення хвороб.

• Всеїдні. Як ми вже згадували, птах їсть все, що їй дадуть.

• Хороший приріст м’яса. З 3,4 кг корму отримуємо 1кг м’яса чистого виходу. Ростуть вони практично так само швидко, як і кури бройлери. Але при цьому вони з’їдають набагато менше зернових кормів, приблизно в два рази.

• Розведення цесарок ще не має конкуренції. Це один з найбільш величезних плюсів у розведенні. Наприклад, ринок курей бройлерів вже практично монополізований. Є багато відомих компаній, які вирощують величезну кількість тушок і створити їм конкуренцію практично не можливо. Що в свою чергу позначається на прибутку.

• Висока цінова політика. Це також не маловажно для бізнесу. Цесаріние яйця набагато дорожче курячого. Це дає можливість зробити свою цінову політику дещо нижче основної ринкової, що приверне клієнтів. Адже саме по собі зміст цих птахів мало витратний.

Важливі мінуси в бізнесі за розведення цесарок:

• Голосно кричать. Але гучні вони не завжди. Починають вони піднімати крик тільки при якусь загрозу – стороння людина, кішка, собака, пацюк і т. п. При цьому вони адекватно реагують на своїх родичів по двору. Так що цесарка – це свого роду «сигналізація».

• Наступний їх мінус – вони мчать на підлогу і повсюдно. Цесарки не шукають собі одного певного затишного містечка, можна сказати, де йшла там знесла. Але як з цим боротися ми згадували вище.

• Не можуть бути квочка. Так як вони дуже полохливі, вони не здатні самостійно висиджувати своє потомство. Так що для розведення царської птиці вам знадобиться або курка-квочка, або інкубатор.

• Вони леткі. Це також один з невеликих недоліків.

• Цесарки дуже податливі до стресів. Вони дуже полохливі, вони можуть випробувати стрес навіть під час грози. А це залишає свій відбиток на їх несучості, але через деякий час вона відновлюється. На це може піти до 3-х днів.

Як бачите, плюсів набагато більше. А мінуси зовсім не значні. Враховуючи все вище викладену інформацію, ми рекомендуємо вирощувати царську птицю на м’ясо і яйця. Це не витратна справа матеріально і фізично, воно прибутково, ново і конкурентоспроможним.