У всі часи дуже цінно було вміти раціонально та дбайливо розпоряджатися грошовими коштами. Після недавніх криз, що потрясли не тільки нашу країну, але і багато інші розвинені країни світу, у часи не дуже стабільної економічної ситуації, що склалася, ці вміння цінуються тим більше. Тому варто серйозно задуматися про те, щоб почати вчитися витрачати гроші розумно. Для цього потрібно спочатку правильно скласти сімейний бюджет.

Будь-який бюджет, в тому числі і сімейний, містить у собі дві складові частини: доходи й видатки. Дуже важливо не тільки виконувати план дохідної частини, але і дотримуватися певних рамок витрат. Тому необхідно скласти найбільш реалістичний бюджет. У цій справі дуже важливі розумність і помірність. Ось кілька порад, які можуть допомогти в складанні плану сімейного бюджету:

1) Не мінімізуйте свої витрати. Пам’ятайте, від того, наскільки грамотно ви складете бюджет, залежить ваша фінансова стійкість, тому постарайтеся уникнути зайвих статей витрат. Ставитеся бережливо до сімейного капіталу, але і не скупіться. Прожити по мінімуму ви зможете не так довго, тому що непередбачені ситуації мають властивості траплятися час від часу. Тому обов’язково перейдіть на такі витрати окрему статтю, щоб у разі чого ваш бюджет не сильно постраждав.

2) Залучіть до планування сімейного бюджету всіх членів вашої родини. Обговоріть на загальному сімейній раді необхідність економити і відкладати гроші. Дотримання складеним планом буде максимально ефективним, якщо ви будете колективно його дотримуватися. Вислухайте думки всіх членів сім’ї з приводу формування заощаджень.

3) Обов’язково дотримуйтеся списку необхідних покупок. Один з найбільш ефективних способів економії – відмовитися від покупки незапланованих і непотрібних речей. Перед походом у магазин складіть чіткий список покупок, які плануєте купити. Ні в якому разі в магазині не купуйте те, чого немає у вашому списку. Дуже скоро ви відчуєте ефективність цього методу.

4) Не піддавайтеся спокусам. Випадкові покупки – ваш самий злощасний ворог. На імпульсні покупки моляться власники магазинів і супермаркетів. Ходіть в магазини тільки з певною метою, не ходите безглуздо по магазинах одягу і торговим центрам. Не піддавайтеся спокусам, і ваші витрати помітно скоротяться.

5) Майте при собі тільки невелику суму готівкових грошей. Якщо вам не вистачає сили волі, щоб відмовитися від незапланованих покупок або утриматися, щоб не заскочити на розпродаж і купити потрібну і корисну, на вашу думку, річ, то дуже корисно в цьому момент опинитися без потрібної суми готівки.

6) Обідайте будинку. Намагайтеся завжди їсти домашню їжу. Нехай походи в кафе, суші-бари будуть швидше святом для вас. Постійні походи в заклади такого типу підірвуть навіть самий ідеально спланований бюджет. До того ж їсти домашню їжу не тільки набагато дешевше, але і корисніше.

7) Проявляйте наполегливість. Якщо ви склали план сімейного бюджету, а по закінченню місяця побачили, що сильно відхилилися від нього, не панікуйте. Проявіть наполегливість і переглянете свій план. Можливо, потрібно буде внести зміни. З часом, ви переконаєтеся, що розбіжностей буде все менше і менше, і ви зможете відкладати більше коштів.