Здрастуйте! сьогодні поговоримо про інвестиції. Всіх нас з дитинства привчили до того, що для того, щоб заробляти гроші, потрібно постійно ходити на роботу, віддавати їй свої фізичні і розумові сили. На жаль, саме ця модель поведінки є найпоширенішою, типовою серед людей.

Але у людської працездатності теж існує межа. До того ж, навіщо людині гроші, якщо у нього просто немає часу на те, щоб їх витратити? він же постійно на роботі. Ось саме в цьому випадку, коли гроші є, а витратити їх нікуди, або коли потрібно їх примножити, на допомогу приходять інвестиції.

Що таке інвестиції

інвестиції – це вкладення грошових коштів в різні фінансові інструменти з метою отримання прибутку.

давайте розберемо на прикладах, що таке інвестиції, яка суть інвестицій:

приклад 1: припустимо, ви купили курку-несучку, а потім її продаєте за приблизно тією ж ціною і отримуєте за неї гроші. Інвестиції це? ще ні.

приклад 2: якщо ви почекали деякий час, поки ціна на курку зросте, і продали її вже за новою, більш високою ціною, отримали прибуток, то це вже в деякому роді інвестиції.

приклад 3: в и почекали, поки курка знесе яйця, і починаєте продавати вже не курку, а самі яйця. Продаєте їх, продаєте, і в якийсь момент дохід, отриманий від продажу яєць, починає перевищувати ті витрати, які ви понесли для покупки курки. Ви починаєте отримувати прибуток: курка несе яйця, ви їх продаєте, отримуєте грошики. Курка знову несе яйця, ви їх продаєте, знову отримуєте прибуток. Це вже інвестиції в чистому вигляді.

приклад 4: в и купили курку, вона знесла вам яйця, ви їх продали, знову купили курку. Вже 2 курки несуть вам яйця, які ви можете продавати і отримувати гроші. А можете купувати все більше і більше курок, вони будуть нести більше яєць, і виручених грошей вам вистачить на те, щоб реалізовувати ваші потреби і бажання, жити забезпечено, тільки лише контролюючи процес придбання курок, продажу яєць і отримання прибутку.

У розглянутих прикладах під куркою розуміється джерело доходу, тобто актив, а під яйцями – грошовий дохід, який актив генерує. Всі разом узяті курки – це капітал, або інвестиційний портфель.

Інвестування передбачає, що ви вкладаєте вільні кошти в будь-який актив, і цей актив через якийсь час приносить вам одноразову або систематичну прибуток.

Перші кроки

Інвестувати просто так, без базових знань, не варто. Інвестування лише тому, що «друг туди ж гроші вкладає, мене з собою кличе» або тому, що «по телевізору ж показали і розповіли, як це вигідно, а телевізор не обдурить!”ні до чого доброго не приведе.

Для того щоб розібратися, як правильно інвестувати, давайте розберемося, що за вільні кошти ви можете вкладати, куди їх можна вкладати (в які інструменти), на який термін, яка може бути прибуток від кожного виду інструменту і який у цього всього ризик.

Джерела інвестицій

почнемо з того, що брати кредит, для того, щоб інвестувати – погана ідея. інвестиції бувають різні, і для того, щоб інвестувати у відкриття бізнесу, часто буває потрібно взяти кредит.

В такому випадку прорахуйте по максимуму всі свої витрати на кредит, адже та ставка, яка вказується у всіляких рекламах – суцільне разводилово. Фактична ставка завжди набагато вище.

Плюс треба врахувати, а якщо бізнес, в який вкладалися гроші, не запрацює, як потрібно? якщо ваші гроші прогорять? чим будете кредит виплачувати? на всі ці питання потрібно знати чіткі відповіді, перш ніж брати на себе таку ношу.

Плюс такого джерела інвестування в тому, що потрібна сума може відразу і у великому обсязі опинитися на руках, а мінус в тому, що за неї, як і за все, доведеться платити, ще й з відсотками. Те ж саме можна сказати і про позику грошей у друзів або знайомих: інструмент, в який ви вкладаєте, може не дати прибутку, а борг потрібно віддавати в будь-якому випадку.

А ось якщо у вас є вільні кошти, накопичення і т. Д., і ви готові їх не витрачати, а вкладати – вперед! плюс другого джерела в тому, що тільки ви відповідаєте за свої власні кошти, хочете – витрачаєте, хочете – інвестуєте, нікому за це платити не потрібно. Мінус в тому, що для того щоб зібрати певну суму, потрібно накопичити грошей, що часто дається з великими труднощами. Але і з малою сумою грошей можна інвестувати.

Куди інвестувати

Ми вже писали статтю про те, куди вкласти гроші. У не ми розглянули найбільш поширені способи інвестування.

Для того, щоб розуміти, у що можна інвестувати, спочатку корисно визначитися з тим, яким видом інвестування ви хочете зайнятися. Різні автори, наука і практика поділяють інвестиції на величезну кількість видів, типів з різними особливостями і т.д. Важливо знати, як інвестиції класифікуються за своїми основними ознаками.

Види інвестицій

залежно від того, у що ви вкладаєте, тобто від об’єкта інвестування:

реальні інвестиції – це покупка нових будівель, обладнання, тобто будь-яких матеріальних об’єктів, які можуть надалі принести прибуток, наприклад, інвестиції в нерухомість. Також вкладення можуть бути спрямовані не на саму покупку матеріальних цінностей, а на їх ремонт.

Крім того, реальними інвестиціями може називатися і покупка нематеріальних цінностей, які також можуть приносити прибуток: авторські права, патенти, товарні знаки та ін.

Реальні інвестиції хороші тим, що мають велику стійкість до різних коливань ринку, а також в деяких випадках і більшу прибутковість в порівнянні з фінансовими інвестиціями. Часто ще й ризики втрати вкладень досить низькі: наприклад, навіть якщо будь-яке підприємство, в яке ви вклалися, збанкрутувало, у інвестора завжди є можливість окупити свої збитки за рахунок реалізації майна підприємства. Це не частий варіант, але він має місце бути.

фінансові інвестиції – це інвестиції у фінансові інструменти, наприклад, в акції, облігації, паї та ін., природно, з метою отримання прибутку. До фінансових інвестицій можна віднести навіть банківські кредити на розвиток бізнесу, а також в деяких випадках навіть лізинг.

Існують ще й спекулятивні фінансові інструменти, наприклад, ф’ючерси, опціони, індекси та ін.
за цілями інвестування :

прямі інвестиції – інвестиції, які здійснюються з метою придбання контролю над будь-яким підприємством, за допомогою придбання контрольного пакету акцій цього підприємства.

Часто іноземні інвестори здійснюють свої інвестиції саме з такою метою: у організації немає коштів на існування, терміново необхідний інвестор, в своїй країні такого не знаходиться, а ось іноземні інвестори з радістю вкладуться в який-небудь перспективний проект, але тільки з умовою, що контрольний пакет акцій залишиться саме у інвестора, і в подальшому вже він зможе приймати головні рішення по компанії.

Він її викуповує не повністю, але, по суті, отримує повний контроль над підприємством. Залучення іноземних інвестицій популярно в нашій країні через те, що у власній скарбниці грошей на інвестування перспективних проектів не знаходиться.

портфельні інвестиції – вкладення в «набір» цінних паперів, тобто в так званий «портфель». Ви купуєте кілька видів цінних паперів різних компаній, причому мети контролювати компанії у вас немає, ви просто хочете заробити на зростанні вартості цих цінних паперів. Це так зване пасивне володіння цінними паперами.

А чому б не купити акції однієї компанії, надійної? навіщо вкладатися в кілька відразу? відповісти на це питання можна так: чому багато хто хоче бути власниками компаній? правильно. Щоб на власника працювали інші люди, які своєю роботою приносили б власнику прибуток.

Те ж саме можна сказати і про портфельні інвестиції: ви-власник компанії тов “інвестиційний портфель”, а ваші працівники – це і є ваші фінансові активи, які працюють на вас, і ви ними керуєте. Працівників (фінансові інструменти), які не приносять вам прибутку, ви звільняєте (прибираєте з портфеля), а тих, які працюють добре, залишаєте, і підбираєте нових для збільшення грошового потоку. Ось навіщо потрібні портфельні інвестиції.

нефінансові інвестиції – пов’язані з купівлею патентів, ліцензій,Авторських прав і т. Д.

за термінами:

 • короткострокові інвестиції – інвестиції, які окупляться і принесуть прибуток в термін до 1 року;
 • середньострокові інвестиції – інвестиції, які окупляться і принесуть прибуток в термін від року до трьох років;
 • довгострокові інвестиції – інвестиції, які окупляться і принесуть прибуток в термін від трьох років і далі.

за ступенем ризику:

 • агресивні (високий ступінь ризику, висока можлива прибутковість);
 • консервативні (середній ступінь ризику, середня можлива прибутковість);
 • помірні (низький ступінь ризику, низька можлива прибутковість).

Зазвичай ризик і прибутковість прямо пропорційні один одному: чим вище ризик, тим вище може бути прибутковість інвестиційного інструменту, чим нижче ризик, тим і прибутковість нижче.

Часто високий ризик відлякує інвесторів, навіть незважаючи на високу прибутковість. Вирішенням цієї проблеми може стати диверсифікація, тобто поділ свого портфеля на високоризикові, середньорискові і низькоризикові активи.

Таким чином, у вас є і ті інструменти, за якими ви, швидше за все, отримаєте прибуток, але невелику, а є і ті інструменти, за якими ви можете отримати більший прибуток, але не обов’язково ви її взагалі отримаєте. Яку вибрати стратегію інвестування і як диверсифікувати свій портфель, про це ми обов’язково розповімо на нашому сайті.

Найважливіше, що потрібно пам’ятати при інвестуванні та оцінці можливого ризику: уявіть, що ви втратили всі вкладені гроші. Так-так, візьміть і уявіть найгірший результат. А тепер подумайте і відчуйте, чи готові ви на це? як ви переживете такий результат? на що будете жити? що будете робити далі? ось якщо всі ці питання не викликали у вас нудоту, головний біль і коліки – інвестуйте сміливо.

Плюси і мінуси інвестування

плюси інвестування:

 • ви можете отримувати стабільний і високий прибуток, при цьому не потрібно працювати на звичайній роботі 24 години на добу
 • головне ваше завдання-правильно вибрати інструменти інвестування, а заробляти за вас будуть вони.
 • ви можете за відносно невеликий період часу заробити досить великі гроші, правда, часто це залежить від початкової суми вкладень.
 • у інвестування немає “стелі”, інвестуйте скільки хочете і куди хочете.
 • можливість обійти інфляцію. У країнах снд офіційна інфляція в середньому по 10-15% на рік, а неофіційна по 30-40% на рік. Не обов’язково за допомогою інвестування можна покрити всю інфляцію, особливо неофіційну, але хоч якусь частину своїх грошей повернути можливо.
 • інвестиції захищають не тільки від інфляції, але і від інших катаклізмів: падіння курсу рубля або долара, безробіття та ін.
 • інвестування як таке само собою підвищує вашу фінансову грамотність. Цей фактор часто навіть важливіше, ніж самі доходи. Наприклад, якщо взяти і заново запустити фінансову систему: взяти і роздати всім людям по 10000$, то через рік частина людей стане мільйонерами, а частина – бідними. Причому мільйонерами з більшою ймовірністю стануть саме ті, хто і до “перезапуску” фінансової системи був багатий. А все тому, що саме вони фінансово грамотні, саме вони вміють управляти своїми грошима і примножувати їх.

мінуси інвестування:

 • інвестування-це завжди ризик. Не буває безризикових вкладень. Той, хто вам говорить зворотне, мабуть, дуже хоче вас обдурити.
 • інвестицій “без нічого”, без стартового капіталу не існує. Спочатку потрібно мати хоча б невеликий запас грошових коштів, щоб інвестувати.
 • можливість заробити більше часто виходить не просто з наявності стартового капіталу, але і з його розміру. Чим більше ви інвестуєте, тим більше шанс отримати більший прибуток. Ризикувати при цьому завжди краще тільки своїми грошима, а не позиковими-раптом ви програєте?
 • часто інвестиції сприймаються як нікчемна справа, як те, що не вимагає часу і підготовки. Це не так. Для того щоб навчитися грамотно інвестувати, потрібні і час, і кошти.
 • якщо у вас немає часу на те, щоб вчитися інвестуванню, необхідно звернутися до фахівця, а це теж коштує грошей.

Висновок

Отже, в цій оглядовій статті ми розглянули, що таке інвестиції і дізналися, що для того, щоб інвестувати, потрібно мати на це кошти. А краще-сили, знання і засоби.

Інвестувати можна в найрізноманітніші види інструментів, як в реальному секторі економіки (бізнес), так і у фінансовому.

Інструментів для інвестування в кожному з секторів-безліч, а всі інвестиції в залежності від термінів вкладення поділяються на ті, які окупляться і дадуть прибуток швидко, в середньому періоді, і на ті, від яких прибутку доведеться почекати кілька років. При цьому зазвичай чим більше прибуток, яку можна отримати від інструменту, тим вище і ризик втратити всі вкладені гроші, і навпаки.

Непроста ця справа-інвестиції! але якщо у всьому розібратися – воно того варте. Уміння грамотно і правильно управляти своїми грошовими ресурсами переоцінити складно, адже гроші в сучасному світі означають саму можливість жити.