Є кілька основних принципів менеджменту, які повинен знати і вже тим більше виконувати будь-який керівник. Вони не тільки допоможуть виходити з важких ситуацій, але також підкажуть, як туди ніколи не потрапляти.

Принцип поєднання централізації і децентралізації. Централізація – концентрація влади в руках однієї людини. Децентралізація – концентрація влади в руках колективу. Принцип поєднання цих понять передбачає, що один керівник займається стратегічним менеджментом – виробляє цілі, завдання, планує діяльність компанії в довгостроковому періоді. У той же час оперативним менеджментом займається не одна людина, а колектив керівників.

Принцип орієнтації на майбутнє. Всі керівники компанії повинні чітко представляти свою компанію через рік, 5 і 10 років. Крім цього, необхідно приблизно представляти, яке місце компанія займатиме на ринку серед конкурентів.

Принцип демократизації. Звичайні співробітники компанії завжди повинні знаходитися в курсі того, які рішення приймає керівництво компанії. Для цього необхідно проводити відкриті засідання, випускати інформаційні листки, запрошувати на засідання вищої ланки керівників середньої і нижчої категорії. У деяких країнах рядових співробітників також запрошують на нараду вищої ланки навіть з правом внесення пропозицій – Швеція, Данія, Австрія та ін

Принцип поєднання науковості і творчості. Будь-яка зміна в компанії повинна відповідати всім виведеним до цього науковим нормам в менеджменті і ні в якому разі їм не суперечити. Але, в той же час, такими темпами жодна компанія ніколи не зможе стати лідером ринку. У будь-якій схемі необхідно застосовувати творчий потенціал, а не намагатися все робити виключно за правилами. У правилах адже теж бувають винятки.

Принцип послідовності. Тут все просто – спочатку заливаєте фундамент, і тільки потім починаєте зводити стіни. Якщо вирішили виробляти нову продукцію – спочатку дізнайтеся буде вона затребуваною, а вже потім готує виробництво. Або, якщо вже почали готувати виробництво до випуску однієї продукції, не намагайтеся відразу ж перескочити на іншу.

Принцип безперервності. «Рух – це життя» – говорить давня мудрість. Якщо на ринку затишшя, продукція вашої компанії популярна і ваші клієнти вас люблять, це не привід зупинити розвиток і спочивати на лаврах. Швидше навпаки. В такі момент треба прагнути вперед семимильними кроками. Разючий приклад компанії, котоаря проігнорувала цей принцип – Nokia. Коли продукція компанії користувалася шаленим попитом у якийсь момент вона припинила свій розвиток. Але конкуренти не дрімають. Вони досить легко обійшли фінського гіганта, в результаті чого Nokia ледь не збанкрутувала.

Принцип змагальності всередині компанії. На будь-якому рівні компанії, і особливо в керуючій верхівці має на чолі кута стояти цей принцип. Якщо керівник середньої ланки буде знати, що його заступник дуже вже хоче зайняти його місце – це стане символом для його більш старанної роботи.

Принцип цілеспрямованості. Будь-яке прийняте рішення, будь-яка дія компанії завжди повинно переслідувати певну мету.