Якщо ви вирішили відкрити свій бізнес під час кризи, значить ви або дуже ризикована людина, або ви просто повністю впевнені в своїй ідеї. Однак, незважаючи на те, наскільки ж геніальною виявиться ваша задумка, під час кризи всі ваші ризики збільшуються в десятки разів. І навіть невеликий поворот не туди можуть загрожувати вам банкрутством.

Наведені тут поради не унікальні і вже тим більше не універсальні. Але багато в чому саме завдяки їм ви зможете уникнути безлічі проблем, якщо відкриєте свій бізнес під час кризи.

Не покидайте основну роботу. Бізнес це добре. Але повністю кинути роботу, яка приносить вам гроші під час кризи – неприпустиме. Адже навіть якщо у вас є великі заощадження, під час кризи вони можуть витекти у вас практично миттєво!

Не орендуйте офіс. Власне приміщення для компанії це добре. І дуже затратно. Почати і розвивати бізнес можна не маючи додаткового приміщення. Це заощадить вам значні кошти, які ви, в свою чергу, зможете направити на розвиток своєї справи.

Не наймайте багато співробітників. Тут все просто – менше людей, менше доведеться платити їм грошей. Вже краще найміть однієї людини з високою зарплатою, ніж двох з середньої. Тоді один чоловік буде працювати набагато ефективніше.

Не наймайте бухгалтера. По-перше, тому що його послуги зажадають грошей. По-друге, тому що управлятися з обов’язками бухгалтера ви зможете самостійно. І третє – якщо це ваш перший бізнес, вам буде дуже корисно розбиратися у всіх аспектах його діяльності, в тому числі і бухгалтерської. Так що сприймайте зайву бухгалтерську обов’язок – як можливість придбати безцінний досвід.

Не беріть кредитів. По-перше, вам навряд чи дадуть (під час кризи банки теж не люблять ризикувати і давати грошей на ризиковані проекти). По-друге, якщо ваш бізнес розвалиться без взятого кредиту, то ви просто залишитеся при своїй. Якщо ж ви брали кредит – то ви ще й повинні залишитеся, вже нічого не маючи.

Не реєструйте торговельну марку. Торгова марка, також як і власний бренд – це добре. Але на початковому етапі, вам важливо просто почати отримувати прибуток, а вже після піклуватися про все інше.

Не витрачайте багато грошей на логотип. Точніше – не замовляйте його у великих дизайнерських фірмах. Простий логотип для вас зможе намалювати і дизайнер-початківець. Такий логотип може і не буде ідеальним, але для початку бізнесу цілком підійде.

Не витрачайте грошей на рекламу. Реклама, це добре. Але під час кризи не варто витрачати на неї гроші. Запам’ятайте – рекламувати свій товар можна тільки на ті кошти, які цей товар вже заробив.

Не купуйте, а орендуйте. Якщо ви не впевнені у своєму успіху (а так і повинно бути – якщо це ваш перший бізнес-проект), не варто витрачатися на меблі, техніку та інше. Намагайтеся знайти компанії, які все це можуть запропонувати в оренду. Звичайно, в довгостроковому періоді оренда невигідна. Але в короткостроковому для бізнесу, що працює під час кризи – це найкращий варіант.