На думку експертів, розведення качок як бізнес для подальшої реалізації має великі перспективи. Щоб організувати невелике господарство не завжди потрібно багато фінансів. Побудувати пташник, правильно його облаштувати, зробити вольєр для вигулу, придбати молодняк і корм, порахувати рентабельність, оформити документи, що нескладно. Але для успішного ведення справи цього недостатньо. Поради, які знаходяться в цій статті, допоможуть тим, хто вирішить зайнятися бізнесом на розведенні качок.

Загальні відомості. Щоб розведення качок перетворити на бізнес, який стане основним джерелом доходу, подбайте про постійне збільшення поголів’я качок. Якщо ферма має невеликі розміри на ній можна виростити 250-270 птахів. Щоб підтримувати поголів’я птиці в такій кількості, постійно доведеться докуповувати молодняк по 50-60 штук. Щоб знизити собівартість продукції в бізнес-плані передбачте умови для утримання племінних качок. Вигідніше оновлювати склад качок виведеними каченятами, ніж купувати їх.

Наскільки буде успішним цей бізнес, безпосередньо залежить від вибору породи. Для продажу качиного м’яса тримають м’ясні породи. Ці качки швидко набирають велику вагу, що скорочує час на їх утримання. Якщо молодняк правильно годувати, через два місяці він набере вагу до 2,5 кг. Качки м’ясних порід можу знести до 30-40 яєць кожен період. Кілька племінних особин достатньо щоб регулярно міняти і поповнювати поголів’я птиці.

Качки яйценоских порід вага набирають менше ніж м’ясні, але несуть набагато більше яєць. Звичайні породи відрізняються гарною якістю м’яса, хоча яєць несуть менше. Для розведення вибираються кращі представники птиці, а інші використовуються на м’ясо. Для того щоб вирощування качок як бізнес був успішним, розводять качок пекінської породи. Вони можуть знести в рік до 170 яєць. Для підтримки поголів’я потрібні дві родини качиних. Досить двох селезнів і близько 10 качок.

Для вирощування качок не обов’язково будувати великі приміщення. Передня стінка пташника робиться заввишки 1,8 м, а задня – 1 м. Такі розміри застосовуються при будівництві не заради економії матеріалів, хоча це теж важливо. Приміщення для розведення качок потребує постійної вентиляції. Для підлоги потрібно підстилка. Влітку вона практично не використовується, а взимку її потрібно 6 кг на одну качку. Площа приміщення можна розрахувати досить точно. Для утримання трьох качок потрібно не менше 1 кв. м. Виходить, що в пташнику на 20 кв. м. можна виростити 50 особин. Далі розраховуємо з урахуванням передбачуваної кількості поголів’я.

Якщо ферма розрахована на вирощування 250 качок, значить, на кожен період поповнення поголів’я птиці потрібно 50 каченят. Де їх брати? Простіше і швидше їх купити. Але це коштує додаткових витрат. На початковому періоді вирощування для бізнесу на качках це відчутно. Прибутку ще немає, а собівартість збільшується. Поки пекінський каченя виросте, буде витрачена сума, рівна його купівлі. Економічно вигідніше утримувати племінних качок.

Реєстрація бізнесу. Форму реєстрації бізнесу вибираємо в залежності від кількості птиці, розміру ферми та який обсяг продукції планується реалізовувати. При великих обсягах виробництва можна зареєструватися в якості індивідуального підприємця. Якщо оформити документи на сільськогосподарське підприємство, з’явиться можливість отримати додаткові пільги по сплаті податку. Але врахуйте, що отримати їх непросто.

Якщо в бізнес-плані з вирощування качок передбачено розведення птиці в невеликих кількостях, краще створити підсобне господарство (ОПГ). Хоча особливих пільг в цьому випадку не передбачається, але оформлення документів коштує дешевше, і зробити це простіше.

Достатньо отримати довідку про те, що є у володінні або оренду ділянку землі. В оформленні ЛПХ є як плюси, так і мінуси: хоча платити податки не доведеться, але займатися реалізацією м’яса у великих обсягах заборонено. Можна продавати м’ясо як надлишки того, що виростили для власного вживання.

Документи для реалізації. При розведенні качок як бізнес бажано заздалегідь подбати про документи, які дозволяють займатися торгівлею, щоб не виникло проблем з реалізацією м’яса птиці.

При забої птиці необхідно присутність ветеринарного лікаря. Він повинен оглянути птицю і видати відповідну довідку. Ще одна довідка видається після забою, в якій вказується, що були дотримані всі необхідні заходи щодо забою.

Якщо партію м’яса потрібно буде кудись перевозити, отримаєте довідку у районного ветеринарного лікаря і поставте на тушки клеймо.

Остаточну перевірку м’ясо проходить на ринку, де видається дозвіл на продаж. Якщо у лікаря виникнуть якісь сумніви щодо якості м’яса, він може запропонувати пройти експертизу повторно. Це трапляється вкрай рідко. Тут наведено неостаточне опис необхідних документів, так як в деяких регіонах порядок їх видачі може відрізнятися.

Як реалізувати качине м’ясо?

М’ясо качки з-за своїх якостей користується у споживачів великим попитом. Є кілька варіантів збуту. Хороший варіант – це домовитися з адміністратором ресторану або кафе. У таких закладах м’ясо птиці завжди затребуване. Плюс також у тому, що гроші можна отримати відразу. Якщо продукція хорошої якості, проблем зі збутом бути не повинно. З часом, коли у вас з’являться постійні покупці, на майбутнє можна буде більш точно розпланувати необхідну кількість птиці.

Ринок теж підходить для продажу качок. Але на ринку торгувати зручно тим, у кого є вільний час, або можливість найняти на роботу постійного продавця. При такому варіанті реалізації прибуток більше, так як на ринку ціна м’яса вище, ніж в кафе або ресторані. Єдина незручність в тому, що доведеться кожен раз проходити експертизу, і, відповідно, її оплачувати.

Видаткова і дохідна частина бізнесу, обчислення рентабельності. Дати загальну оцінку витрат для початкового етапу бізнесу важко. У магазинах ціни на будівельні матеріали можуть дуже відрізнятися у різних містах. Приблизно підрахуйте, якого початкового капіталу повинно вистачити на відкриття бізнесу з розведення качок. Спочатку дізнайтеся, за якою ціною продаються каченята в даній місцевості, і вирішите, скільки молодняку необхідно для ферми. Знаючи кількість майбутнього поголів’я можна визначити, яку площу займатиме пташник і що для його спорудження потрібно придбати.

Придбання і установку устаткування також доведеться включити до бізнес-план з розведення качок. Тут трохи простіше. Ціну на інкубатор, холодильну камеру і машинку для общипування можна дізнатися відразу. Витрата на годівниці і поїлки можна включити в статтю будівельних матеріалів. Також врахуйте, скільки грошей знадобиться для закупівлі першої партії кормів. Коли буде відомо кількість поголів’я качок на фермі, можна планувати, які очікуються поточні витрати. Основна частина коштів буде йти на купівлю кормів, оплату електроенергії, води та ремонт обладнання.

Потрібно 3,5 кг корму на те, щоб качка додала у вазі 1 кг Приблизно за два місяці витрата на одну качку складе 10 кг корму. Знаючи ціну концентрату, кількість птиці, можна мати уявлення про майбутніх поточних витратах. Якщо говорити про доходи, дізнатися їх можна, виходячи з того, яка ціна м’яса за один кілограм. Качка в середньому досягає ваги в два кілограми. Знаючи ціну одного кілограма, вважаємо, скільки буде коштувати одна качка, множимо на кількість поголів’я, дізнаємося, яку суму можна отримати від продажу всієї птиці.

З вирученої від продажу м’яса суми віднімаємо поточні витрати і дізнаємося чистий прибуток. Сума повинна вийти пристойною, так як рентабельність однієї невеликої ферми доходить до 70%.