Вендінговий бізнес з кожним роком набирає все більшу популярність. Причому в Європі, Америці і Японії великі бізнесмени вже давно зрозуміли вигідні сторони цього бізнесу. Так, за статистикою, в європейських країнах на 100 жителів припадає 1 автомат, у США 1 автомат на 40 осіб, а в Японії 1 автомат доводиться взагалі на 23 людини. У Росії ці цифри, природно, набагато нижче – 1 автомат на 10.000 осіб. В основному з-за слабкої поширеності торгових автоматів у невеликих містах, особливо в східній частині країни.

Переваги вендінгового бізнесу очевидні – відсутність продавців, а значить, і зарплати для них; цілодобова робота без вихідних і перерв; відсутність крадіжок, а навіть у випадку пограбування все майно може бути застраховане. Правда, не все так гарно, як здається з першого погляду, і новачок може напоротися на безліч підводних каменів.

Вибір торгового автомата. Торговельних автоматів існує величезна кількість. У них може бути все, що завгодно: від замороженого м’яса, до книг і мобільних телефонів. Для початку краще всього обмежитись продуктовими товарами: кавові автомати, а також автомати з печивом і чіпсами. Якщо у вас невеликий початковий капітал, то можете починати з одного автомата, але якщо у вас є гроші, то для стабільного бізнесу необхідно мати від 25 і більше автоматів. Це дозволить забезпечити стабільний дохід, а також можливість розширення свого бізнесу. Врахуйте, що в середньому один автомат окупається за 1 рік.

Найбільш затребуваними досі залишаються автомати, що продають гарячі і холодні напої, на другому місці автомати з продажу снеків, на третьому – сувеніри та іграшки.

Початок бізнесу. Для початку вам необхідно отримати дозвіл на ведення підприємницької діяльності (торгові автомати належать до дрібнороздрібної торгівлі), а також дозвіл пожежної служби та санітарної інстанції. А також потрібно домовитися про оренду площі в людному місці. До речі, будьте уважні. Дуже часто орендодавці переоцінюють ваш бізнес і пропонують орендувати площу просто по немислимим цінам. Не погоджуйтеся на такі умови. Пам’ятаєте, в місяць ви можете окупити до 20% свого торгового автомата. Саме від цих цифр і отталкивайтсь.

Вибір місця. Багато дослідників сходяться на думці, що успіх вендінгового бізнесу на 95% залежить від вибору місця для торгового автомата. Встановлюють їх в основному в багатолюдних місцях: торгові центри, ринки, університети, бізнес-центри. В Японії, країні, де традиція торгових автоматів стала справді національною, вже почали з’являтися справжні супермаркети, які цілком складаються з торгових автоматів.

Отже, при виборі місця ви повинні керуватися наступними правилами: це має бути багатолюдне місце, поруч не повинно бути розташоване закладу громадського харчування (це знизить рентабельність торговельного автомата), автомат не повинен бути розташований в дуже жвавому місці (інакше постійні людські потоки будуть заважати тим, хто захоче купити чашку кави).

Персонал. Так, для торгових автоматів не потрібні продавці, зате потрібна людина, яка буде їх обслуговувати. В середньому на одного працівника може доводитися до 15 торгових автоматів, але краще обмежити кількість 10. Це дозволить досягти найбільшої ефективності.