Криза – не тільки час, коли закриваються багато компанії. Це також час запеклої конкурентної боротьби. Адже стоїть питання виживання бізнесу. До того ж, усі клієнти, отримані під час кризи, залишаться з вами і після нього.

Той же кризу можна використовувати не тільки в якості відмазки перед кредиторами, але і як справжнє наступальна знаряддя. Головне – правильно його застосовувати. І цілком можливо, що тоді ви досягнете набагато більшого успіху, ніж до кризи.

Антикризовий магазин. Що таке антикризовий магазин? Це те місце, де продають тільки найдешевші товари. Спеціалізація такого магазину може бути будь-який: канцелярія, книги, будматеріали, продукти харчування і т. д. Так, дешеві речі частенько будуть страждати втратою якості. Але з іншого боку і ваші покупці будуть готові до цього. Їх мета – купити щось дешеве, а не якісне.

В якості розвитку ідеї антикризового магазину, можна також запропонувати антикризове кафе, де будуть подаватися виключно найдешевші продукти. Запитаєте, чому ж воно буде відрізнятися від звичайної їдальні? Стилістикою. Офіціантів можна одягнути в костюми бізнесменів, нібито збанкрутілих, в меню вписати такі продукти, як «сухарі на чорний день», «батон з кефіром» і т. д.

В принципі, навіть після завершення кризи такий заклад зможе «виїжджати» саме на своїй стилістиці.

Кризова страховка. Під час минулого фінансової кризи японський автогігант Hyundai пропонувала всім покупцям брати свої автомобілі в кредит з можливістю його повернути протягом року без псування кредитної історії (дуже важливий фактор в Європі, Японії і США). Все це за однієї умови – якщо покупець автомобіля протягом року втратить свою роботу. А адже як відомо, саме страх втратити роботу і залишитися без засобів до існування в Західному світі набагато сильніше, ніж страх тероризму, хвороб чи стихійного лиха.

Як підсумок – люди стали купувати автомобілі Hyundai будучи повністю впевненими, що в разі чого зможуть простий повернути їх назад. А враховуючи, що більшість автомобілів так і не поверталися, у вигоді виявилися обидві сторони.

Безкоштовне користування. Дуже часто можна побачити привабливу рекламу зразок – перший місяць користування абсолютно безкоштовний, а якщо вам не сподобається, ви можете все повернути. Такі зазывные компанії особливо дієвими під час кризи. Адже людина думає, що нова річ йому не потрібна, але раз вже можна цілий місяць їй безкоштовно користуватися – то чому б і ні.

Схожу ідею запропонувала французька компанія Reno. Свій новий автомобіль під час кризи вона надавала в безкоштовне користування на 24 години. А рекламний слоган компанії: «Відчуй себе власником мрії». Природно, що відмовитися від цієї «мрії» змогли небагато.

Чому ж в такому разі, більшість так і не повертає придбані таким способом речі через минулий місяць? Секрет цього трюку полягає в тому, що людям важко розлучитися з річчю, якщо вони вже встигли покористуватися нею і оцінити. Особливо це стосується техніки. Коли людина замість своєї застарілої моделі купує нову, то їй користуватися, природно, більш комфортно. І повертатися до старого вже не сильно хочеться.

Розстрочка. Звичайно, розстрочка – це певний ризик для компанії. Але ж за такий ризик можна просто підняти ціну товару.

Просто саме під час кризи покупець куди більш охоче погодиться на розстрочку покупки, ніж до кризи. Як ніяк, але платити по 100 доларів на місяць набагато простіше, ніж відразу заплатити 500.